Správy, Televízia, Téma dňa, Z domova

70. jubilejný rok od justičnej popravy Mons. ThDr. Jozefa Tisu, prvého prezidenta Slovenskej republiky

Iniciatíva SPOLOČNE ZA SLOVENSKO pod vedením  Romana Ruhiga pripravila dôstojnú pietnu spomienku k 70. jubilejnému roku úmrtia ThDr. Jozefa Tisu, prvého prezidenta Slovenskej republiky. 

Na pietnej spomienke  sa zúčastnili roduverní Slováci, ale aj národné strany a organizácie: SĽS Andreja Hlinku, SNJ – strana vlastencov a aj niekoľko členov Matice slovenskej.  Pietna spomienka sa začala 18. apríla 2017 v parku za Justičným palácom v Bratislave presne  o 16:30 hodine slovenskou hymnou a príhovorom Romana Ruhiga. K spomínajúcim na pána prezidenta sa prihovorili:  Martin Lacko – historik,  Andrej Trnovec – prasynovec  pána prezidenta Jozefa Tisu, Jozef Sásik, Rudolf Steigauf, Stanislav Pánis, Marián Kňažko, Oľga Slivková.
Pietna spomienka pokračovala aj po skončení príhovorov za Justičným palácom v Bratislave , kde bol kňaz z titulom „Monsignor“ a  pán prezident ThDr. Jozef Tiso odsúdený a pred 70. rokmi hanebne vtedajšou komunistickou justíciou popravený. Po príhovoroch a odznení oboch slovenských hymien „Hej Slováci“  a „Nad Tatrou sa blýska“ sa  účastníci spomienky presunuli pripraveným autobusom do kostola SV. VINCENTA DE PAUL v bratislavskom Ružinove. Farár odslúžil omšu, avšak zabudol na sľub veriacim, že v rámci omše o osemnástej  hodine odznejú aj spomienky na kňaza Jozefa Tisu. Veriaci si po omši v tichosti povedali, nech pánovi farárovi pán Boh odpustí za  jeho bohoslužbu.
Veriaci, spomínajúci na pána prezidenta a kňaza Jozefa Tisu sa po sv. omši  presunuli k hrobu na Martinský cintorín, kde  spoločne položili vence, zapálili sviečky a spoločne sa modlili za Mons. Jozefa Tisu.
ThDr. Jozef Tiso bol odsúdený a popravený 18. apríla 1947 politickým súdnym procesom, kde predsedom senátu národného súdu bol JUDr. Igor Daxner, a tento súd nemilosrdne v duchu slov Edvarda Beneša: „Tiso musí visieť“,  vyriekol rozsudok trestu smrti povrazom (obesením) pre nášho prvého slovenského prezidenta.

Súd vychádzal z Košického vládneho programu z 5. apríla 1945, ktorý vydal svoje „retribučné nariadenie“ č.: 33/1945 dňa 15. mája 1945, ktorého trestné normy sa vzťahovali na skutky, ktoré sa stali dávno pred vydaním predmetného nariadenia, a ktoré v čase vykonania boli legálne a v súlade s existujúcim právnym poriadkom. Tým došlo k šliapaniu po základných princípoch, na ktorých je založený spravodlivý trestný proces. Ich retroaktívne pôsobenie malo za následok pomstu človeku, kňazovi, prezidentovi, ThDr. Jozefovi Tisovi, ktorý sa zaslúžil o emancipáciu slovenského národa, aby mohol žiť vo vlastnom štáte – prvej Slovenskej republike.

Prvému slovenskému prezidentovi bolo najmä dávané za vinu zapríčinenie rozbitia Československej republiky, a to, že podporil najmä politické, hospodárske a sociálne  záujmy slovenského národa, avšak národným súdom to bolo prezentované tak, že konal v záujmoch nemeckého národa, pričom tento fakt bol čistým klamstvom. Viac o vzniku prvej slovenskej republiky sa dozviete na web stránke  www.narodnenoviny.sk  NN-TV.

TU si môžete pozrieť celé podujatie z 18. apríla.2017 k pietnej spomienke na ThDr. Jozefa Tisu organizované iniciatívou SPOLOČNE ZA SLOVENSKO

21. apríla 2017

O autorovi

Národné noviny


Kalendár
september 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« aug    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Počasie
img
O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt