Aliancia Francúzska a Nemecka o reforme EÚ

Aliancia Francúzska a Nemecka o reforme EÚ

Nemecká kancelárka Angela Merkelová privítala prejav francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý Európsku úniu vyzval na spoluprácu v oblasti obrany, migrácie, daňovej a sociálnej politiky. Ešte pred jej štvrtkovým stretnutím so šéfom Elyzejského paláca, prostredníctvom svojho hovorcu Steffena Seiberta odkázala, že víta Macronove “zanietenie pre Európu”.

Merkelová viedla s francúzskym prezidentom 28. septembra v estónskom hlavnom meste Tallinn spoločné rozhovory. Ohľadne Macronovej vízie o nutnosti reformy EÚ uviedla, že jeho reč na Parížskej univerzite obsahovala veľa podnetov na dialóg.

Plány na reformu Európskej únie po odchode Veľkej Británie z eurobloku, budú podľa jej slov založené na “intenzívnej” spolupráci medzi Parížom a Berlínom. Pripomenula však aj pochybnosti Fínska a Holandska o ochote zdieľať spoločný rozpočet so štátmi na juhu Európy.

“Pokiaľ ide o zmienené návrhy, existuje vysoká miera zhody medzi Nemeckom a Francúzskom. Musíme však ešte rokovať o podrobnostiach, ale som presvedčená, že Európa nemôže zotrvať na jednom mieste a musí sa ďalej rozvíjať,” vysvetlila kancelárka.

Prezident Macron predniesol 26. septembra prejav na parížskej Sorbonne, v ktorom predstavil svoju predstavu o budúcnosti Európy. Jeho záujmom je vytvoriť spoločné európske ozbrojené sily a spoločný obranný rozpočet. Taktiež by chcel, aby štáty v ktorých sa platí eurom mali jednotný rozpočet. Bližšie v článku tu.

Spoločná večera lídrov Nemecka a Francúzska bola príležitosťou zdieľať názory ohľadne navrhovanej reformy eurobloku.

Zdroje z prostredia francúzskeho prezidentského uviedli, že Paríž sa nesnaží partnerom vtlačiť svoje myšlienky, ale načrtnúť v čom spočíva ich spoločný záujem. Čo je podľa Národných Novín v podstate diplomatickým jazykom povedané to isté …

Foto zdroj: http://www.europe1.fr/international/angela-merkel-salue-un-large-consensus-avec-emmanuel-macron-sur-lunion-europeenne-3449360

(tom)