Američania vraj chcú prostredníctvom teroristov vykonať v Sýrii útok chemickými zbraňami

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že „americkí inštruktori“ trénujú militantov v Sýrii, aby mohli uskutočniť útok chemickými zbraňami na juhu krajiny. Tieto incidenty sú vzápätí použité ako zámienka na útoky proti sýrskej armáde.

„Máme k dispozícii spoľahlivé informácie, že inštruktori z USA vycvičili množstvo militantných skupín v okolí mesta At-Tanf, aby vyprovokovali konflikt aj prostredníctvom použitia chemických zbraní,“ oznámil počas víkendu hovorca ruského generálneho štábu Sergej Rudskoj. Poukázal na to, že do eskalačnej zóny juhosýrskeho mesta Dará boli už vyslané sabotážne skupiny.

„Pripravujú sériu výbuchov skladov s chemickými zbraňami. Zo zodpovednosti budú následne obvinené sýrske bezpečnostné sily. Po pláštikom humanitárnych konvojov viacerých mimovládnych organizácií boli do južnej oblasti Sýrie dodané komponenty na výrobu chemických zbraní,“ upozornil predstaviteľ ruskej armády. Varoval tiež, že táto provokácia bude prezentovaná západnými médiami takým spôsobom, že poslúži ako zámienka na uskutočnenie leteckých útokov zo strany Američanmi vedenej koalície proti sýrskemu režimu.

Podľa Rudskoja, ďalší chemický útok pod falošnou vlajkou pripravujú v provincii Idlib teroristi z Frontu Al-Nusra v koordinácii s Bielymi helmami. Dodal, že militanti už obdržali 20 prepravných nádob s chlórom.

Americká armáda však tieto vyhlásenia razantne odmietla a označila ich za absurdné.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/middleeast/201802201061828547-white-helmets-chemical-attack-syria/

(tom)