Anastasia Kuzminová vybojovala striebro, iba nepresná streľba jej zabránila vyhrať

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová si v dnešných stíhacích pretekoch na 10 km predsa vybojovala medailu, aj keď na rozdiel od predošlých dvoch olympiád „iba“  striebornú. Zasa ju zradila nepresná streľba, ktorá ju pripravila o zlato.

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 30:35,3 (1 tr. okr.), 2. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) +29,4 (4), 3. Anais Bescondová (Fr.) 29,6 (1)… 38. Paulína FIALKOVÁ (SR) 3:58,3 (8).

Kým Anastasia Kuzminová v Soči i vo Vancouvri vyhrala preteky na 7,5 km a stíhacie preteky odštartovala s náskokom, teraz musela dobiehať 54-sekundovú stratu. Druhá Slovenska v súťaži, Paulina Fialková vybehla na trať iba o 3 sekundy pred ňou.
Úvodnú streľbu ležmo v 10-stupňovom mraze a silnom vetre Kuzminová bravúrne zvládla,  Fialková netrafila štvrtý a piaty terč a stratila šancu na dobré umiestnenie. Anastasia sa hneď posunula z trinástej na tretiu priečku, takmer pol minúty za Dahlmeierovou a štvrť minúty za  Vítkovou. Bežala s obrovským nasadením a onedlho predbehla Vitkovú!

Na druhej streľbe ležmo Kuzminová a Dahlmeierová netrafili po jednom terči a boj o zlato pokračoval. Kuzminová bežala skutočne fantasticky a v polovici trate predbehla najväčšiu súperku a bola už na prvom mieste!

Prvá streľba stojmo Kuzminovej opäť nevyšla. Netrafila ďalšie dva terče. Dahlmeierová strieľala bezchybne a zasa odišla zo strelnice takmer o 40 sekúnd pred Kuzminovou. Zázrak sa nekonal. V záverečnej streľbe stojmo Dahlmeierová trafila všetky terče a o víťazke už nebolo pochýb. Anastasia Kuzminová znova urobila chybičku hneď na prvom terči a musela zasa bežať ostošesť, aby si ustrážila aspoň striebornú medailu. To sa jej nakoniec aj podarilo a v cieli iba o 0,8 sekundy predbehla Francúzku Bescondovou, ktorá skončila ako tretia. Paulina Fialková v každej streľbe netrafila dva terče z piatich a skončila na 38. mieste.

Hneď po pretekoch šťastná, ale aj trochu sklamaná Anastasia Kuzminová povedala: „Som veľmi šťastná, že sa podarila medaila. Štyri chybičky tam nemali byť, pretože zlatá medaila bola na dosah. Snažila som sa bojovať s Laurou, ale som veľmi spokojná aj so striebrom. Toto je moja úroveň. Prežívam obrovskú radosť z toho, že som potešila všetkých mojich fanúšikov,” zdôraznila strieborná Slovenka.
Podčiarkla, že nemala sa dopustiť dvoch chýb na tretej streľbe, ale to už boli nervy: „Veľmi som sa snažila byť odolná proti vnútornému tlaku a nepokoju, ktorý sa vo mne odohrával. Dokázala som sa skoncentrovať na poslednú streľbu a vedela som, že všetky dievčatá nebudú strieľať na nulu. Vietor robí svoje a ja som vysoká, takže ma to niekedy ešte viac rozkývalo. Urobila som všetko, čo som vedela a aj striebro ma veľmi teší,” priznala sa Anastasia Kuzminová, ktorá získala medailu na svojej tretej olympiáde v rade. Nebola síce zasa zlatá, ale aj táto strieborná medaila je veľmi vzácna.

Novinárom prezradila, že bola to aj jej svojrázna “pomsta” za brata, Antona Šipulina, ktorého Medzinárodný olympijský výbor na olympiádu nepustil. Anastasia Kuzminová prezradila: „Podporil ma, keď som išla na túto olympiádu trocha smutná. Povedal mi: Nasťa, jednu medailu pre seba a jednu medailu pre mňa.” Jednu medailu Kuzminová už získala, zdôraznila, že chce vyhrať pre brata ešte jednu medailu, rovnako ako aj pre Slovensko.