Assange: CIA vyzbrojovala teroristov, ničila demokracie a inštalovala diktatúry

Assange: CIA vyzbrojovala teroristov, ničila demokracie a inštalovala diktatúry

Šéf organizácie WikiLeaks Julian Assange označil CIA za “nebezpečne nekompetentnú” v reakcii na stanovisko agentúry, ktorá ho označila za “priateľa teroristov”. Vojna slov začala po tom, ako spravodajská televízia RT požiadala CIA, aby sa vyjadrila k správam o jej hackerských aktivitách.

“Diktátori a teroristi nemajú na svete lepšieho priateľa než Julian Assange, pretože jediné súkromie, ktoré chráni, je to ich,uviedla v e-maile pre RT hovorkyňa CIA Heather Fritz Horniak.

Ostrá odpoveď prišla po tom, ako RT požiadala CIA, o vyjadrenie k hodnoteniu bývalého analytika agentúry Raya McGoverna. Ten totiž predostrel, že schopnosť sfalšovať digitálne odtlačky prstov, ktoré WikiLeaks odhalila v rámci dokumentu pod názvom #Vault7, spochybňuje obvinenia proti Rusku v súvislosti s americkými prezidentskými voľbami v roku 2016.

Národné noviny pripomínajú, že Dokument #Vault7, o ktorom WikiLeaks tvrdí, že pochádza z centrály CIA v Langley, odhalil nepríjemné detaily údajných techník hackerov v rámci CIA, vrátane schopnosti špehovať prostredníctvom inteligentných televízorov ako aj zakryť stopy svojich hackerských útokov.

“Mohlo to byť tak, že ‚ruský hack‘ bol v skutočnosti vykonaný Johnom Brennanom zo CIA? Ak by som bol požiadaný, aby som sa o tom mohol staviť, tak by som sa stavil, že to bol presne ten prípad, povedal McGovern pre RT. Bývalý analytik CIA tiež vyhlásil, že obvinenia voči Trumpovi sú neopodstatnené.

Nástupca Johna Brennana vo funkcii šéfa CIA – Mike Pompeo vyvolal v apríli rozhorčenie, keď WikiLeaks označil ako “neštátnu nepriateľskú spravodajskú službu”. Načrtol tiež, že organizácia by mohla byť stíhaná za uverejnenie dôverných amerických dokumentov. Assangea a jeho spolupracovníkov zároveň označil za “démonov”.

Kritici tvrdia, že Pompeo vytvára nebezpečný precedens, ktorému môžu byť vystavené médiá, informujúce o únikoch, ale aj samotní informátori. Riaditeľ agentúry bol predmetom kritiky aj za jeho pripomienku, že Assange “nemá žiadnu slobodu v rámci prvého dodatku” americkej ústavy.

“CIA je najnebezpečnejšou špionážnou agentúrou na svete. Vyzbrojovala teroristov, ničila demokracie, inštalovala a udržiavala diktatúry po celom svete,” uviedol v reakcii Julian Assange. Dodal však, že v agentúre pracujú aj dobrí muži a ženy.

Foto zdroj:http://theduran.com/tag/julian-assange/

(tom)