Barbora Švidraňová: Som šťastná, rastie vo mne čistá láska

Už ako päťročná začala hrať na klavíri a k nemu sa pridali aj hodiny spevu. V Divadle mladých sa po prvý raz stretla s herectvom. Ešte ako študentka VŠMU zažiarila v televíznych seriáloch. Jej silný hlas s brilantnou technikou prináša umelecký a estetický zážitok pre čoraz viac priaznivcov. Herečka speváčka Barbora Švidraňová pre Národné noviny…

Začínali ste na ,,ľudovú nôtu“, venovali ste sa ľudovému tancu, spievali v SĽUK-u. Teraz preferujete celkom iné žánre. Predsa len, ostalo vo vás niečo ,,folklórne“?

Samozrejme! Folklór aj naďalej milujem a vždy budem hrdá na naše krásne tradície. Som rada, že mám tento základ, pretože od neho sa vyvinuli moje tanečné aj spevácke dispozície.

Okrem spevu a úžasného javiskového prejavu ste nezabudnuteľná aj vďaka svojmu výzoru. Napokon, stali ste sa tvárovou známej švédskej kozmetickej firmy. Dbáte obzvlášť o svoj vzhľad, alebo to skôr nechávate na ,,spontánnosť“?

Myslím si, že to nie je nič prehnané. Vo všetkom sa vždy snažím hľadať ,,zlatú strednú cestu”. Samozrejme, že ako známejšia osoba svojím pôsobením môžem ovplyvňovať ľudí, ktorí ma sledujú. Takže sa snažím byť inšpiratívna, nápaditá a kreatívna. Spontánnosť je tiež veľmi pekný ženský doplnok.

Na čo najviac míňate peniaze?

Asi na oblečenie a topánky. Najmä na tie koncertné outfity. Zatiaľ nie som taká hviezda, aby som si mohla dovoliť vlastnú stylistku, takže si musím pomôcť sama. Z nehmotných veci je to určite cestovanie, ktoré milujem.

Vaše žiarivé ryšavé vlasy a temperament vás vraj predurčujú na úlohy mŕch, nikdy nie sladkých a naivných dievčat. Neprekáža vám to?

Už vôbec nie. A viete, že pomaly aj zabúdam, že som nejaké mrchy hrala? Ale som predsa herečka, takže zahrám všetko, čo bude treba. Nie som vyberavá. Ale, samozrejme, že by ma potešil aj iný charakter, aby som si rozšírila herecký životopis.

Má váš úspešný album a pieseň Fénix symbolizovať aj vstanie z popola z televíznych seriálov a ukázať vašu skutočnú hudobnú tvár?

Áno, tak nejako to bolo myslené. Herectvo milujem, ale v hudbe mám tú možnosť ukázať svoju pravú tvár, svoje názory, city… Skladba však poukazuje aj na dvojsečnosť umeleckého života, keďže si ľudia často vôbec nevedia predstaviť, čo to všetko obnáša. Najmä po psychickej stránke.

S vašou kapelou Basie Frank Band tvoríte multižánrový autorský projekt. Zdá sa, že sa nebojíte progresivity a nepredvídateľnosti…

Tak… myslím, že je načase, aby sa ľudia prestali na Slovensku škatuľkovať a báť nového. Chýba tu veľa výborných hudobných žánrov, ktoré komerčné rádiá potláčajú. A pritom to vôbec nie je až také ,,náročné počúvanie”, ako si myslia. Ľudia u nás sú málo zvedaví a nevyhľadávajú novú, netuctovú hudbu. A to je škoda.

Snažíte sa teda priniesť vlastnú filozofiu a myslenie aj na javisko?

V herectve je ťažké priniesť vlastný názor na javisko. Predpísaná postava a situácia vám to väčšinou nedovoľuje. Hoci sa s tým vôbec nemusíte stotožňovať, zahrať to musíte absolútne vierohodne. Pri speve som slobodnejšia. Ale skôr sa snažím v ľuďoch vyvolať emóciu, súcit, radosť z prítomného okamihu, uvidieť krásu… Skôr je to o otvorení srdca ako o filozofii. Pri počúvaní hudby netreba veľmi rozmýšľať, treba len cítiť.

Niet pochýb, že muži o vás prejavovali a javia záujem. Vy ste však našli vášho Francesca. Čím je iný?

Všetkým. To sa nedá opísať, to jednoducho viete, keď sa pozriete človeku, ktorý je pre vás určený, do očí. Nikdy neviete, ako sa to vyvinie, ale určite viete, že to stojí za to.

Ste v požehnanom stave, budete mamička. Ako sa cítite, ste šťastná?

Najšťastnejšia. Veľmi ma mrzí, že muži nemajú od prírody túto možnosť – pocítiť v sebe nový život – doslova. Myslím, že svet by vyzeral úplne inak. Je to pocit tej najväčšej lásky, ale zároveň zodpovednosti, najväčšieho rešpektu voči životu na zemi a všetkého čo je navôkol, lebo prídete na to, že je tu sila, ktorá je oveľa väčšia ako vy. A vo vašom vnútri rastie čistá láska. Už chápem, prečo to nazývajú zázrakom.

Aké herecké a hudobné ,,povinnosti“ vás čakajú ešte pre tými materskými?

Keďže plesová sezóna je v plnom prúde, tak ma čaká zopár takýchto večierkov a veselíc. Okrem toho mám ešte niekoľko menších koncertov a nakrúcanie zábavných relácii, ktoré zvládnem aj vo vyššom štádiu tehotenstva.

(jma)

Foto: Veronika Blanárová pre NN