Boj s terorizmom – hlavná priorita francúzskej diplomacie
Správy, Zo zahraničia

Boj s terorizmom – hlavná priorita francúzskej diplomacie

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že hlavnou prioritou francúzskej zahraničnej politiky je boj proti islamskému terorizmu, pretože štát opakovane zasiahli teroristické útoky, ktoré spáchali džihádisti.

“Boj proti islamistickému terorizmu … by mal byť hlavnou prioritou zahraničnej politiky štátu,” povedal Macron na stretnutí s francúzskymi veľvyslancami v Elyzejskom paláci. dodal, že poslaním diplomacie jeho krajiny je zaistiť bezpečnosť francúzskym občanom.

Úsilie by sa malo podľa neho zamerať predovšetkým na územie Sýrie a Iraku. “Obnovenie mieru a stability – v Iraku a potom v Sýrii – je pre Francúzsko kľúčovou prioritou,” vysvetlil šéf Elyzejského paláca.

S cieľom vysporiadať sa s hrozbou terorizmu nariadil najvyšší francúzsky predstaviteľ v júni tohto roku vytvorenie národnej protiteroristickej pracovnej skupiny, ktorá by mu podliehala. Avizoval tiež, že Paríž chce začiatkom budúceho roka uskutočniť medzinárodný samit o zamedzení financovania terorizmu.

Definovanie nových priorít zahraničnej politiky Paríža nadväzuje na udalosti, keď Francúzsko v ostatných rokoch zažilo sériu smrteľných teroristických útokov. Novembrový útok v Paríži z roku 2015, ku ktorému sa prihlásil tzv. islamský štát viedol k zavedeniu núdzového stavu stavu v krajine. Macron krátko po svojom zvolení do úradu prezidenta povedal, že výnimočný stav plánuje zrušiť na jeseň tohto roku.

Ďalšou prioritou v rámci francúzskej diplomacie, by podľa prezidenta malo byť aj riešenie utečeneckej krízy. Ako dodal, Európa musí prijímať migrantov, ktorí sú najviac ohrození. Zdôraznil však, že utečenci ktorí nespĺňajú podmienky na udelenie azylu, by mali byť vrátení do svojej domoviny. Jedným z potrebných mechanizmov v tejto súvislosti, by malo byť vytvorenie centier na preverenie žiadateľov o azyl. Tie by sa mali nachádzať na území afrických štátov Čad a Niger, ktoré susedia s Líbyou.

 

Foto zdroj: http://www.makacla.com/Emmanuel-Macron-le-President-de-la-Republique-francaise-s-essayant-au-tennis-et-au-tennis-fauteuil_a4323.html

(tom)

2. septembra 2017

O autorovi

Tomas


Kalendár
september 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« aug    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Počasie
img
O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt