Británia nebude po Brexite daňovým rajom

Británia nebude po Brexite daňovým rajom

V úsilí konkurovať po Brexite svojim európskym rivalom sa Veľká Británia nestane “daňovým rajom na spôsob Singapuru”. Vyhlásil to britský minister financií Philip Hammond, ktorý francúzskemu denníku Le Monde povedal, že Spojené kráľovstvo nezníži po odchode z bloku dane. Zároveň dodal, že sociálny, hospodársky a kultúrny model Británie zostane po jej odchodu z EÚ  naďalej citeľne európsky”.

Hammond pripomenul, že percentuálna výška daní v štáte zodpovedá priemernej výške európskeho daňového zaťaženia s tým, že Londýn nemá záujem, aby sa to zmenilo.

“Často počúvam, že Spojené kráľovstvo zvažuje účasť na nekalej súťaži v oblasti regulácie a daní. To však nie je ani náš plán a ani naša vízia do budúcnosti,” uviedol v rozhovore pre Le Monde.

Minister predtým navrhol, aby Spojené kráľovstvo skomplikovalo štátom EÚ pritiahnutie veľkých podnikov po tom, čo blok opustí. V januári minister nedeľníku Welt am Sonntag povedal: „Môžete si byť istýí, že urobíme všetko, čo musíme urobiť, aby sme po Brexite budovali svoju ekonomiku”.

“Ak nebudeme mať prístup na európsky trh, ak by sme boli od neho odrezaní a ak by Británia opustila Európsku úniu bez dohody o prístupe na trh, mohli by sme minimálne v krátkodobom horizonte utrpieť ekonomické škody,” vyhlásil v januári Hammond.

“V tom prípade by sme boli nútení zmeniť náš ekonomický model tak, aby sme boli konkurencieschopní,” zdôraznil vtedy britský politik.

Hammondov záväzok, aby bola súčasná daňová a sociálna politika zachovaná, vyvolal podľa denníka The Times u britských konzervatívnych poslancov, ktorí sa nádejali, že Brexit bude znamenať jasný rozchod s Bruselom, nevôľu. Ak Európska únia neponúkne priaznivú obchodnú dohodu, môže podľa poslancov tento záväzok zobrať Londýnu silnejšiu vyjednávaciu pozíciu.

Podľa spravodajského portálu RT však výsledok júnových volieb spôsobil, že je takmer nemožné, aby konzervatívci prostredníctvom parlamentu dosiahli dostatočne veľké daňové a regulačné zmeny v štáte.

Foto zdroj: http://www.bbc.com/news/av/uk-politics-33039661/philip-hammond-eu-will-need-to-change-treaty

(tom)