Brusel zmrazuje aktivity britských spoločností

Európska únia už začala oficiálne zmrazovať vzájomné vzťahy s britskými spoločnosťami a zároveň povzbudzuje podniky z Veľkej Británie, aby sa presťahovali na kontinent.

Vnútorná správa podpísaná vrcholnými predstaviteľmi Únie, do ktorej mal možnosť nahliadnuť britský denník Financial Times, varuje zamestnancov EÚ, aby sa vyhli “zbytočným dodatočným komplikáciám” s Veľkou Britániou až do jej oficiálneho odchodu z bloku v roku 2020.

Správa tiež naliehavo vyzýva zamestnancov EÚ, aby povzbudzovali súkromné britské podniky, aby sa pripravili na “právne dôsledky” Brexitu a zvážili presun svojich kancelárií do EÚ. V dokumente sa doslovne píše, že spoločnosti so sídlom v Spojenom kráľovstve by mali zvážiť “požiadavky podľa právnych predpisov EÚ a založiť svoje kancelárie v Únii.”

V správe sa tiež uvádza, že Európska komisia (EK) a jej agentúry by mali “brať do úvahy” skutočnosť, že Británia bude o dva roky “treťou krajinou”.

Tieto skutočnosti majú byť v súlade s novými pravidlami vydanými Európskou komisiou, ktoré umožňujú napríklad bezodkladné zrušenie zmlúv súvisiacich s projektom satelitnej navigácie Galileo vo výške 10 miliárd eur, ak jedna zo spoločností nemá sídlo v členskom štáte EÚ.

Uniknuté informácie zo správy tiež povzbudzujú pracovníkov komisie, aby sa vopred pripravili na “odpojenie” sa Británie od databáz EÚ, vrátane tých, ktoré obsahujú informácie ohľadne azylu a boja s kriminalitou.

Správa bola podpísaná generálnym tajomníkom Európskej komisie Alexandrom Italianerom, Martinom Selmayrom (šéfom kancelárie predsedu EK), ako aj Michelom Barnierom, hlavným vyjednávačom ohľadne Brexitu. Dokumentom tak potvrdili tvrdú vyjednávaciu pozíciu v rámci Brexitu.

Začiatkom apríla predseda Európskej rady Donald Tusk odmietol myšlienku, aby Spojené kráľovstvo dosiahlo obchodnú dohodu s Európou skôr, ako vystúpi z EÚ.

Foto zdroj: http://sportky.zoznam.sk/g/163421/zoznam-kandidatov-na-usporiadanie-me-2020-sa-rozsiril-pribudol-brusel-a-lyon?image=360408

(tom)