Bundestag schválil presun nemeckej armády z Turecka do Jordánska

Bundestag schválil presun nemeckej armády z Turecka do Jordánska

Nemecký parlament hlasoval v súvislosti s napätými vzťahmi medi Ankarou a Berlínom za schválenie presunu svojich vojakov z tureckej leteckej základne Incirlik do Jordánska.

Rozhodnutie o stiahnutí zo základne Incirlik je reakciou na to, keď turecké orgány v máji 2017 odmietli umožniť členom nemeckého Bundestagu základňu navštíviť.

“Bundeswehr je parlamentná armáda, ktorá podlieha kontrole Bundestagu,” píše sa v oficiálnom vyhlásení nemeckých zákonodarcov z 21. júna. Na to, aby bolo zabezpečené účinné plnenie ústavných povinností nemeckého parlamentu,  musí byť podľa členov snemovne zabezpečená možnosť, aby poslanci mohli svoje jednotky navštíviť.

“Právo návštevy pre nás nie je predmetom vyjednávania,” uviedol v tejto súvislosti člen Bundestagu Henning Otte (CDU).

Počas nadchádzajúcich niekoľkých týždňov sa približne 280 nemeckých vojakov presunie na svoje nové pôsobisko v blízkosti jordánskeho mesta Azrak. Transfer sa týka aj šiestich strojov typu Tornado ako aj niekoľkých tankovacích lietadiel. Kontingent nemeckej armády bol do Incirliku nasadený v reakcii na parížske teroristické útoky v decembri 2015.

Incirlik je v súčasnosti považovaný za strategicky dôležitú leteckú základňu, ktorú využívajú aj ďalší členovia NATO (Spojené štáty a Veľká Britána … ), ale aj vzdušné sily Saudskej Arábie v rámci svojich vojenských operácií na Blízkom východe.

Nemecká Ľavicová strana (Die Linke) a Zelení (Die Grünen) podporili odchod z Turecka, ale zároveň sa prihovárajú za širšie stiahnutie vojakov z oblasti Blízkeho východu. Poslanec parlamentu Gregor Gysi (Die Linke) pri tejto príležitosti obvinil federálnu vládu z toho, že je “vojnovou stranou”. Povedal tiež, že prieskumné fotografie nemeckých lietadiel odovzdali Američania tureckej vláde, ktorá ich následne použila na identifikáciu a bombardovanie kurdských pozícií. Poslanec v tejto súvislosti tvrdí, že Nemecko by malo hrať na Blízkom východe čisto sprostredkovateľskú úlohu.

Pripomíname, že rozhodnutie o stiahnutí zo základne Incirlik prišlo aj po tom, čo Berlín poskytol azyl viacerým tureckým občanom, ktorých Ankara obvinila z účasti na štátnom prevrate, ktorý sa v Turecku uskutočnil v júli 2016.

Foto zdroj:http://www.info.cz/svet/poprve-od-hitlera-nemecko-poslalo-tanky-do-litvy-3967.html

(tom)