Často a veľa sa smejte
Rozhovory

Často a veľa sa smejte

Mnohí podnikatelia a manažéri sa  zhodujú v jednom: podnikanie ich celkom zmenilo, stratili zmysel pre humor, zábavu, už ani nevieme, kedy mal(a) dobrú náladu a chuť ,,vypnúť! Pritom smiech je vynikajúcou terapiou.

Dobrá nálada, pozitívny postoj k životu, smiech — to všetko sú črty, ktoré dnes z nášho života akoby vymizli. A pritom podstatne uľahčujú život. Najmä tým, ktorí sú denne vystavení maximálnemu psychickému vypätiu. Kde sa vlastne tieto vlastnosti berú? Sú vrodené, alebo sa im možno naučiť? Sú ľudia, ktorí si dobrú náladu nedajú pokaziť ničím.  Podľa odborníkov sú optimisti a pozitívne naladení ľudia v živote oveľa úspešnejší. Dokážu ovládať svoje nálady a frustrácia ani stres nemajú takú šancu ako u ,,zamračencov“.

Prečo je teda niekto ustavične dobre naladený, a druhý nie? Odpoveď hľadajú vedci v súhre sto miliárd neurónov nachádzajúcich sa v rôznych častiach mozgu. Je preukázateľné, že ľudia so zmyslom pre humor menej trpia stresom, ľahšie sa orientujú v neprehľadných podnikateľských situáciách, pružnejšie dokážu rozhodovať a reagovať na zmenené situácie a sú viac odolní proti všetkým civilizačným chorobám.

Neurológ zo Stanfordovej univerzity William Fry, ktorý sa fenoménom smiechu zaoberá už desiatky rokov, tvrdí, že smiech má zásadný vplyv na krvný obeh, dýchanie i zásobovanie tela kyslíkom. Podporuje aj uvoľnenie endorfínov. Fryov názor podporil americký imunológ Lee Berk. Podarilo sa mu dokázať, že smiech tlmí vylučovanie takých hormónov, ako napríklad kortizol (uvoľňuje sa v stresových situáciách) a zvyšuje počet prirodzených lymfocitov, čím posilňuje našu obranyschopnosť.

Foto zdroj: http://www.drobaidi.com/service/crowns/

(ebu)

18. augusta 2017
Kalendár
november 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« okt    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Počasie
img
O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt