Česi budú voliť prezidenta. Kandidáti začali útočiť na Zemana
Zo zahraničia

Česi budú voliť prezidenta. Kandidáti začali útočiť na Zemana

U našich západných susedov sa schyľuje k ďalším voľbám. Občania Českej repubilky budú 12. a 13. januára rozhodovať o svojom novom prezidentovi.

V obave pred možnosťou, že súčasný prezident Miloš Zeman obháji svoj doterajší mandát, jeho protikandidáti začínajú stupňovať útoky proti hlave štátu. Marek Hilšer a najvážnejší Zemanov súper Jiří Drahoš podrobili kritike financovanie Zemanovej volebnej kampane. Obaja kandidáti iniciovali petíciu, v ktorej prezidenta vyzvali zverejniť finančné zdroje.

„Nech presne vieme, či ste kandidát naozaj český, alebo skôr ruský, prípadne čínsky,“ uvádza petícia, ktorá zároveň apeluje na české úrady, aby finančné zdroje Zemanovej kampane preverili. Autor petície poukázal na to, že pochybnosti môžu vyvolávať obavu, že ju financuje mafia alebo zahraničná mocnosť.

Český prezident sa však už pred oznámením svojej kandidatúry vyjadril, že žiadnu kampaň sa nechystá viesť a ani sa nezúčastní predvolebných debát. Bilbordy a plagáty na jeho podporu označil za iniciatívu jeho priaznivcov.

Do prezidenta sa pustil aj bývalý premiér Mirek Topolánek, ktorý taktiež kandiduje na najvyšší post.

„Nie je možné, aby sa Miloš Zeman zbabelo vyhýbal týmto debatám a nastrkoval miesto seba (hovorcu Jiřího) Ovčáčka s fikusom,“ povedal Topolánek s odkazom na jednu z debát, v ktorej sa zúčastnil prezidentov hovorca. Ovčáček so sebou do diskusnej relácie priniesol v kvetináči fikus, o ktorom povedal, že slúži ako náhrada za neprítomného bývalého šéfa českej akadémie vied Drahoša. Ten, keď sa dozvedel, že Zemana bude suplovať jeho hovorca vyhlásil, že debaty sa nezúčastní.

„Ja som v nejakej debate označil pána Ovčáčka ako viceprezidenta ČR, pretože sa tak niekedy chová. Mne to pripadá trochu arogantné od Miloša Zemana. Ľudia majú právo poznať jeho názory, nielen na prezidentské kompetencie, ako ich vykonáva, alebo prípadne ako by ich vykonával v ďalšom funkčnom období,“ uviedol Topolánek.

Zeman sa však napriek kritike na verejnosti objavuje pravidelne. Na Pražskom hrade sa zúčastní napríklad slávnosti pri príležitosti 100. výročia založenia Československa. V stredu 10. januára príde zase hlava štátu do Poslaneckej snemovne podporiť vládny kabinet Andreja Babiša. Český parlament bude totiž rozhodovať, či novej vláde vysloví svoju dôveru.

Pripomíname, že Miloš Zeman sa pravidelne vyjadruje v médiách k vnútropolitickej situácii, ale aj k zahraničnopolitickým otázkam. Výskumy verejnej mienky favorizujú súčasného šéfa Pražského hradu a Jiřího Drahoša.

Foto zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milos-zeman-billboardy-kampan-nejedly-mynar-srp_1712050753_pj

(tom)

8. januára 2018
Kalendár
január 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Počasie

img

O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt

Národné noviny