Čínu pobúrili americké vojenské lode v Juhočínskom mori

Dve vojenské lode amerického námorníctva preplávali v nedeľu v blízkosti sporných ostrovov v Juhočínskom mori, ktoré si nárokuje Čína. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že tento krok vyvolal pobúrenie Pekingu.

Raketový torpédoborec USS Higgins a raketový krížnik USS Antietam sa priblížili na vzdialenosť 12 námorných míľ k Paracelským ostrovom. Túto skupinu malých ostrovov kontroluje Čína, ale nároky na ne vznášajú aj Taiwan a Vietnam.

Čínske ministerstvo obrany reagovalo na nedeľňajší incident vyhlásením, že americké lode v rozpore s medzinárodným právom vstúpili bez povolenia do čínskych teritoriálnych vôd. Peking do oblasti ihneď vyslal svoje vojenské lode a lietadlá.

Spojené štáty dlhodobo trvajú na tom, že v Juhočínskom mori, cez ktoré vedú dôležité námorné trasy, musí platiť režim ako v medzinárodných, a nie ako v teritoriálnych vodách. V posledných rokoch to demonštrujú aj opakovanými plavbami svojich vojnových lodí v blízkosti sporných ostrovov.

Čína si robí nároky na takmer celú oblasť Juhočínskeho mora, pričom argumentuje historickými dôvodmi. Na plavby amerických lodí v blízkosti tamojších ostrovov štandardne reaguje s rozhorčením, ale svoj postoj k danej otázke nemení.

Foto/ Zdroj (ilustračné foto): http://www.centrotampa.com/ce/news/un-destructor-de-eeuu-llega-daxf1ado-a-singapur-tras-un-choque-20170821/