Doneck a Luhansk podporujú nasadenia mierových síl OSN
Správy, Zo zahraničia

Doneck a Luhansk podporujú nasadenia mierových síl OSN

Na Ukrajine Donecká a Luhanská samozvaná republika podporujú návrh Moskvy o nasadení mierových síl OSN pozdĺž kontaktnej línie. Mala by byť na Donbase po zavedení prímeria a stiahnutí ťažkých zbraní z oblasti. Vyhlásil to Boris Gryzlov, ktorý je stálym predstaviteľom Ruska v kontaktnej skupine zameranej na hľadanie mierového riešenie konfliktu na východe Ukrajiny.

“Diskutovali sme o možnom nasadení misie OSN, ktorá zaistí bezpečnosť misie OBSE na Donbase. Ruská delegácia potvrdila svoje stanovisko, že kontingent by mal byť nasadený v súlade so záväzkom. Pred tým by z kontaktnej línie mali byť stiahnuté ťažké zbrane,” vysvetlil Gryzlov 6. septembra.

Podľa ruského vyslanca by kľúčovou podmienkou nasadenia misie OSN malo byť prijatie zákona o štatúte Donbasu, ktorý sa má rozšíriť, zmeniť a doplniť tak, aby mohol byť prijatý priebežne a nadobudol účinnosť na základe tzv. Steinmeierovho vzorca. Ten hovorí o tom, že ukrajinský parlament najprv schváli zákon o voľbách na území Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a následne sa v tejto oblasti uskutočnia voľby. Po nich OBSE vydá správu, či hlasovanie prebehlo v súlade s európskymi normami.

Grzylov v tejto súvislosti vyhlásil, že vyslanie mierových síl OSN podporujú aj predstavitelia samozvaných republík.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa však o ruskom návrhu vyjadril, že je prinajmenšom zvláštny. Kyjev je podľa jeho slov pripravený o tejto téme diskutovať na pôde Bezpečnostnej rady OSN.

“Vyzývame na celoplošné nasadenie misie OSN v v rámci Donbasu,” dodal prezident s tým, že misia by mala spĺňať zásady OSN, ktoré hovoria, že “agresorský štát alebo strany konfliktu sa na ňom nezúčastnia”.

Ruský prezident Vladimír Putin 5. septembra vyhlásil, že Moskva plánuje predložiť Bezpečnostnej rade OSN rezolúciu o vyslaní mierových síl OSN do Donbasu na východe Ukrajiny. Ako uviedol, hlavným dôvodom má byť zaistenie ochrany pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Foto zdroj:https://si.rbth.com/blogs/2016/11/08/vec-kot-sovrazni-govor_645921

(tom)

7. septembra 2017

O autorovi

Tomas


Kalendár
september 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« aug    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Počasie
img
O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt