Duda podpísal legislatívu namierenú proti ukrajinským nacionalistom a tým, ktorí obviňujú Poliakov zo zodpovednosti za holokaust

Poľský prezident Andrzej Duda podpísal kontroverznú legislatívu, ktorá kriminalizuje propagandu ukrajinskej nacionalistickej ideológie, ako aj vyhlásenia obviňujúce Poliakov zo spolupáchateľstva pri zabíjaní židov počas druhej svetovej vojny.

Poľský parlament koncom januára schválil novelizáciu zákona o Ústave pamäti národa (IPN), ktorá umožňuje poslať do väzenia ľudí popierajúcich zločiny, ktorých sa na Poliakoch dopustili počas druhej svetovej vojny ukrajinskí nacionalisti. Tento zákon podrobil kritike ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorý sa minulý rok vyjadril, že akcie bojovníkov nacionalistickej Ukrajinskej povstaleckej armády by mali vždy slúžiť ako “inšpirácia” a príklad pre budúce generácie.

Minulý týždeň členovia oboch komôr poľského zákonodarného zboru schválili predovšetkým Izraelom a USA kritizovaný zákon, ktorý taktiež väzením trestá používanie termínu “poľské tábory smrti“ či “poľské koncentračné tábory“, alebo obvinenia spájajúce obyvateľov Poľska zo zodpovednosti za holokaust.

„Ma máme tiež právo byť citliví a máme aj právo na historickú pamäť,“ oznámil 6. februára poľský prezident. Dodal tiež, že účelom schválenej legislatívy nie je niekoho trestať, ale skôr poukázať na historické súvislosti, ktoré poľský štát doteraz zraňujú. Ďalším dôvodom pre schválenie dokumentu, je skoncovať s tým, aby boli Poliaci a Poľská republika spájaní s nacistickými zverstvami.

Andrzej Duda v tejto súvislosti poznamenal, že poľskí občania sa na holokauste nepodieľali žiadnym spôsobom a poukázal na nefunkčnosť vtedajšieho poľského zriadenia, ktoré fungovalo pod vplyvom nacistického Nemecka.

Nad schválením zákona vyjadril okrem Izraela poľutovanie aj americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson, podľa ktorého jeho prijatie negatívne ovplyvní slobodu slova a akademického bádania. Výraz “poľské tábory smrti“ síce označil ako nesprávny, ale proti jeho používanie je podľa jeho názoru možné bojovať aj iným spôsobom.

Foto zdroj: https://www.reuters.com/article/us-israel-poland/polish-president-signs-holocaust-bill-triggers-israeli-us-criticism-idUSKBN1FQ1EQ

(tom)