Ekonóm: Írsko by malo vo vlastnom záujme vystúpiť z EÚ

Ekonóm: Írsko by malo vo vlastnom záujme vystúpiť z EÚ

Írsko by malo vážne uvažovať o vystúpení z Európskej únie, aby sa tak vyhlo marginalizácii a ekonomickému poškodeniu v dôsledku Brexitu. Vo svojom článku pre írsky denník The Irish Times to napísal akademik a ekonóm Ray Kinsella.

Bývalý profesor ekonómie na Dublinskej univerzite uviedol, že jeho krajina je príliš vzdialená hlavným záujmom eurobloku. Kinsella dodal, že v súvislosti s presadzovaním írskych záujmov Bruselu nemožno dôverovať.

“Brexit znamená to, že Írsko, ktoré s Veľkou Britániou zdieľa spoločné stanovisko ku kľúčovým otázkam, sa stane menej významné,  na okraji záujmu a závislé,” napísal v článku zverejnenom 30. augusta.

Ekonóm tvrdí, že záujmy Írska sú so Spojeným kráľovstvom tak silne prepojené, že štát nebude schopný v rámci EÚ udržať svoje postavenie. Británia je totiž najväčším exportným partnerom Írska, najmä pokiaľ ide o potraviny, vrátane vývozu hovädzieho mäsa a mliečnych výrobkov.

Po vystúpení Londýna z Európskej únie, bude podľa jeho názoru Dublin z hospodárskeho hľadiska ešte viac zraniteľnejší. V tejto súvislosti poznamenal, že Únii ohľadne ochrany írskych záujmov nemožno dôverovať. Ako príklad uviedol, keď EÚ nútila Írsko, aby v dôsledku finančnej krízy v roku 2008 uskutočnilo nevýhodnú reštrukturalizáciu štátneho dlhu, ako súčasť svojej stratégie na ochranu eurozóny.

V rokoch 2010 a 2011 bolo Írsko nútené poskytnúť v rámci záchranného balíka Európskej centrálnej banky Medzinárodného menového fondu a Európskej únie záruky vo výške 70 miliárd eur, čo malo neskôr za následok zvýšenie daní, zníženie miezd, stratu pracovných miest, bankrotu viacerých firiem a v konečnej fáze to viedlo k masovej emigrácii z krajiny.

Kinsella tiež uviedol, že tzv. Irexit (vystúpenie Írska z Európskej únie) by mohol obnoviť väčšiu mieru kontroly a autonómie spod “dusivého dohľadu” Bruselu. Ako dodal, vo svetle nadchádzajúceho Brexitu, by táto otázka mala byť témou celospoločenskej diskusie.

 

Foto zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/St_Patrick%27s_Cathedral,_Dublin

(tom)