EÚ čelí hrozbe návratu džihádistov

EÚ čelí hrozbe návratu džihádistov

Vysoko postavený sýrsky predstaviteľ vyjadril obavu ohľadne európskej bezpečnosti v súvislosti s možným návratom radikálov na jej územie. Pripomenul, že v súčasnej dobe bojuje na území Sýrie v radoch tzv. islamského štátu a ďalších džihádistických skupín okolo 5 tisíc občanov Európskej únie.

Možnej hrozby zo strany tzv. islamského štátu, ako aj návratu bojovníkov, ktorí sa vracajú z bojových zón tzv. kalifátu na sýrskom a irackom území, si je Európa dobre vedomá.

Od  vypuknutia vojny v Sýrii, sa niektoré európske krajiny snažili zamedziť, aby sa domáci extrémisti dostali do konfliktných zón. Jeden zo spôsobov je tlak na niektoré tranzitné krajiny, najmä Turecko, s cieľom obmedziť ich príchod. V stredu 12. apríla  sa napríklad na tureckom území podarilo zadržať 43 cudzincov, ktorí sa údajne snažili nelegálne prekročiť hranicu do Sýrie. Táto skupina bola zadržaná bezpečnostnými silami v juhotureckej provincii Kilis.

Väčšina cudzincov, ktorí prichádzajú bojovať v radoch extrémistov, je lákaná mediálnymi kampaňami sociálnych sietí a hlavne atraktívnymi finančnými výhodami. Väčšina občanov EÚ bojujúcich v Sýrii a Iraku sú pôvodom prisťahovalci, ktorí majú ťažkosti sa asimilovať do európskej spoločnosti.

Rastúci počet tých, ktorí sa pridružujú k džihádistom, sú podľa Europolu aj ženy. Niektoré európske metropoly vyjadrili obavy, že bojovníci vracajúci sa späť do Európy môžu byť zamaskovaní za utečencov. Europol vyjadril varovanie, že títo bojovníci môžu použiť aj zbrane hromadného ničenia.

(Europol je európsky orgán presadzovania práva, ktorého úlohou je pomáhať členským štátom EÚ v boji proti závažnému medzinárodnému zločinu a terorizmu. – pozn. red.)

Počet zahraničných bojovníkov počas (hlavne Ruskom) vedených protiteroristických operácií, od septembra roku 2015 významne poklesol. Analytické centrum Soufan Group so sídlom v Spojených štátoch však uviedlo, že asi 1800 jedincov v októbri 2015 opustilo Francúzsko a pripojilo sa k teroristom. Ďalších 760 bojovníkov prišlo zo Spojeného kráľovstva, 760 z Nemecka a najmenej 470 bojovníkov z Belgicka. Celkový počet džihádistov z Európy sa odhaduje na viac ako 5 tisíc.

Medzinárodné centrum pre boj proti terorizmu (ICCT) so sídlom v Holandsku, vo svojej minuloročnej správe uviedlo, že viac ako 4 200 zahraničných bojovníkov z členských štátov EÚ bojuje momentálne v Sýrii a Iraku. Mimovládne organizácie predpokladajú, že zhruba 30 percent z nich sa vrátilo do svojich domovských krajín.

Soufan Group uviedla, že od roku 2015 až 31 tisíc cudzincov najmenej z 86. krajín sveta bojovalo v radoch tzv. islamského štátu a ďalších extrémistických skupín v Sýrii a Iraku. Bojovníci pochádzajúci z Ruska a krajín Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) predstavujú od začiatku ruského ťaženia v Sýrii v roku 2015 značný počet. Ruské ministerstvo obrany odhaduje, že zhruba 7 tisíc zahraničných teroristov v Sýrii pochádza z Ruska a ďalších bývalých sovietskych štátov.

Počet potenciálnych navrátilcov dramaticky poklesol po uskutočnení cielených útokov na pozície teroristov v rámci spolupráce sýrskych a ruských ozbrojených síl.

Foto zdroj : https://svet.sme.sk/c/20384307/srbski-policajti-zastavili-pochod-migrantov-do-chorvatska.html

(tom)