Eurokrati chcú premiestňovať migrantov aj naďalej. Štáty V4 to odmietajú
Zo zahraničia

Eurokrati chcú premiestňovať migrantov aj naďalej. Štáty V4 to odmietajú

Podpredseda Európskej komise Frans Timmermans vyhlásil, že v prípade vážnej utečeneckej krízy by štáty Európskej únie mali uplatniť politiku trvalého presídlenia žiadateľov o azyl na svoje územie.

Timmermans upozornil, že pokiaľ jeden štát čelí vyššiemu prílivu migrantov, ostatné štáty EÚ musia prejaviť solidaritu. Európska komisa sa navyše rozhodla dať na Českú republiku, Poľsko a Maďarsko žalobu na európsky súd, pretože všetky tri štáty sa odmietajú podieľať na politike prerozdeľovania utečencov. Novovymenovaný český predseda vlády Andrej Babiš sa už stihol vyjadriť, že na nachádzajúcom samite Európskej únie odmietne migračné kvóty.

Podobnú politiku odmieta aj slovenská vláda. Všetky štáty Vyšehradskej štvorky trvajú na tom, aby sa situácia riešila predovšetkým ochranou vonkajších hraníc EÚ, politike umožňujúcej návrat do krajín odkiaľ migranti prišli a podporou pobrežnej stráže v blízkosti Líbye.

Praha, Bratislava, Varšava a Budapešť opakovane zdôrazňujú, že ich vlády sú v tomto smere dostatočne solidárne.

„Keď poviete, že solidaritu vidíte v pomoci pobrežnej stráži, zabezpečení viac peňazí na rozvoj Afriky, to je úžasné. My tieto štáty v tomto podporujeme. Avšak vo veľmi špecifickej situácii, v prípade vážnej krízy viac peňazí určených pobrežnej stráži nepomôže členskej krajine, ktorá je zaplavená utečencami,“ vyhlásil Timmermans a dodal, že riešením je zdieľanie zodpovednosti. Systém dobrovoľného presídľovania je podľa jeho názoru možný iba vtedy, ak nehrozí vážna kríza.

Eurokomisia zároveň upozornila, že v ostatných troch rokoch sa podarilo zlepšiť ochranu vonkajších hraníc spoločnou pobrežnou strážou, ako aj posilnením spolupráce napríklad s Tureckom.

Slovenský premiér Robert Fico v decembri minulého roku vyjadril presvedčenie, že sa postoj štátov EÚ k utečeneckej kríze zmení. Ako však vidno, eurokrati donekonečna len opakujú mantru, že riešenie problému spočíva v systéme kvót pre všetky štáty eurobloku.

Foto zdroj: http://fordhampoliticalreview.org/rethinking-multiculturalism-how-can-europe-integrate-millions-of-refugees/

(tom)

8. decembra 2017
Kalendár
január 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Počasie

img

O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt

Národné noviny