Európska federácia novinárov sa zastala ruských žurnalistov
Zo zahraničia

Európska federácia novinárov sa zastala ruských žurnalistov

Generálny tajomník najväčšej európskej novinárskej organizácie nazval odmietnutie umožniť ruským novinárom pokrývať nadchádzajúcu neformálnu schôdzu ministrov zahraničných vecí EÚ ako útok na slobodu médií.

“Toto je skutočne vážny útok na slobodu médií,” citovala agentúra RIA Novosti šéfa Európskej federácie novinárov (EFJ) Ricarda Gutierreza.

“EFJ a IFJ (Medzinárodná federácia novinárov) sa rozhodli predložiť varovanie platforme Rady Európy na ochranu žurnalistov. To v praxi znamená, že generálny tajomník Rady Európy požiada estónsku vládu, aby tento prípad vysvetlila,” dodal tajomník združenia.

Vyhláseniu organizácie predchádzalo rozhodnutie estónskeho predsedníctva Rady Európskej únie odmietnuť akreditáciu trom novinárom z medzinárodnej spravodajskej agentúry Rossija Segodňa. Žurnalisti mali pokryť neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ, ktoré sa má v estónskom hlavnom meste Tallinn  uskutočniť v dňoch 7. – 8. septembra.

Predstavitelia estónskeho predsedníctva sa k tomuto prípadu odmietli vyjadriť.

Šéfredaktorka agentúry Rossija Segodňa Margarita Simonjanová v tejto súvislosti poďakovala generálnemu tajomníkovi Európskej federácie novinárov za podporu.

“Ďakujem pánovi Gutierrezovi za to, že aj napriek tomu, že čelíte riziku označenia nemoderná osoba, intervenujete a chránite slobodu prejavu,” napísala Simonjanová 25. augusta na svojom facebookovom účte.

Ako reakciu na estónske odmietnutie akreditovať ruských novinárov, vydala v ten istý deň Európska federácia novinárov varovanie pred  “ohrozením slobody médií”.

Spravodajský portál RT uviedol, že nie je to po prvýkrát, čo estónske orgány bránili ruským novinárom v práci. V apríli tohto roku bol dvom žurnalistom pracujúcim pre ruský televízny kanál REN-TV odmietnutý vstup na územie Estónska. Dôvodom malo byť, že nemali dokumenty, ktoré by potvrdzovali cieľ ich návštevy.

Podobný prípad sa odohral aj v roku 2015, keď miestne orgány zadržali a deportovali z krajiny členov štábu ruskej štátnej televízie.

 

Foto zdroj:

(tom)

29. augusta 2017
Kalendár
november 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« okt    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Počasie
img
O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt