Európska komisia sa vyhráža Poľsku a Maďarsku sankciami

Európska komisia sa vyhráža Poľsku a Maďarsku sankciami

Európska komisia (EK) oznámila Poľsku a Maďarsku, že obe krajiny budú čeliť sankciám, ak nebudú do júna súhlasiť s prijatím kvót na migrantov do júna. Toto vyhlásenie je znakom rastúceho napätia medzi Bruselom, Varšavou a Budapešťou.

V septembri 2015 Komisia odsúhlasila premiestnenie 160 000 migrantov z Grécka a Talianska do iných členských štátov EÚ podľa systému kvót založeného na počte obyvateľov a HDP. Hoci bol tento údaj revidovaný smerom nadol (98 255 osôb), zatiaľ bolo v rámci tejto schémy premiestnených iba 16 163 ľudí.

EK tiež súhlasí s migračnou dohodou medzi EÚ a Tureckom, ktorá hovorí o premiestnení “ilegálnych migrantov” (tých, ktorým nebola udelená žiadosť o azyl alebo o ňu nepožiadali – pozn. red.) Tí by mali byť presunutí z Grécka späť do  Turecka na princípe “jeden za jedného”.

Kontroverzná dohoda podpísaná medzi EÚ a Ankarou v marci 2016, znížila vo veľkej miere prílev migrantov z Turecka do Grécka a ďalej do zvyšku bloku. Stanovila,  že namiesto každého sýrskeho migranta poslaného späť do Turecka, bude umožnené Sýrčanovi nachádzajucemu sa v Turecku, ostať v EÚ. Doteraz bol v rámci dohody 5 695 sýrskym utečencom poskytnutý bezpečný a legálny prechod do Európy.

Komisia však pomalé tempo premiestňovania niektorými členskými štátmi EÚ kritizuje, pričom poukazuje práve na Poľsko a Maďarsko. Vo svojom najnovšom stanovisku zo 16. mája, EK vyzýva Budapešť a Varšavu, aby s relokáciou obe krajiny okamžite začali.

V dokumente sa píše, že aj keď väčšina členských štátov je aktívna a utečencov relokuje, Maďarsko, Poľsko a Rakúsko ako jediné krajiny nepremiestnili ani jednu osobu. Rakúsko sa však formálne zaviazalo premiestniť z Talianska 50 osôb, čo Komisia privítala.

Vzťahy medzi Bruselom a vládami vo Varšave a Budapešti sú v súčasnosti poznačené aj inými záležitosťami. Tlak voči Poľsku napríklad súvisí s hrozbami sankcií, z dôvodu zmeny zákona o ústavnom súde. EK a poslanci Európskeho parlamentu (EP) tvrdia, že tieto zmeny sú v rozpore s právnym poriadkom EÚ.

Medzitým 17. mája poslanci EP hlasovali o uložení sankcií na Budapešť po tom, ako tamojší parlament prijal návrh, ktorý by zabránil Sorosovej Stredoeurópskej univerzite (CEU) v Maďarsku pôsobiť.

Národné noviny upozorňujú na stupňujúce sa vyhrážky EK, EÚ a iných eurokratov voči rozhodnutiam, ktoré suverénne členské štáty na základe demokratického rozhodnutie príjimajú. Príkladom sú vyhrážky voči Veľkej Británii ohľadne Brexitu, tlak na Srbsko aby uznalo Kosovo, ako aj vyššie zmienené hrozby namierené voči Maďarskej a Poľskej republike.

Foto zdroj:http://www.maryscullyreports.com/2015/04/20/
http://www.czechfreepress.cz/ivo-krieshofer/jak-uchranit-evropu.html

(tom)