Farage volá po druhom referende o Brexite

Člen Európskeho parlamentu za euroskeptickú Stranu nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage vyhlásil, že Británia by mala znovu uskutočniť referendum o zotrvaní v Európskej únii.

Bývalý šéf UKIP, ktorý sa vo významnej miere zasadzoval o vystúpenie Veľkej Británie z EÚ tvrdí, že druhé referendum o Brexite potvrdí predchádzajúci výsledok plebiscitu a ukončí tak akékoľvek pochybnosti v tejto otázke.

V televíznej talkshow The Wright Stuff, ktorú odvysiela britská komerčná televízia Channel 5, Nigel Farage priznal, že v uvedenej otázke zmenil svoj doterajší postoj. Poukázal tiež na to, že tí, čo agitujú proti Brexitu, ako napríklad liberáli, labouristi, ale aj bývalý britský premiér Tony Blair, sa nikdy nevzdajú.

„Budú sa stále sťažovať, nariekať a bedákať počas celého procesu (Brexitu),“ vysvetlil Farage.

Pripomíname, že britský expremiér Blair, bývalý líder liberálnych demokratov Nick Clegg a labourista lord Adonis boli hlasnými kritikmi odchodu Británie z Európskej únie.

„Možno, len možno som sa dostal do štádia, že by sme mali mať druhé referendum … o členstve v EÚ,“ pokračoval britský politik, ktorý sa v tejto súvislosti domnieva, že percento hlasujúcich za Brexit môže byť v novom plebiscite ešte vyššie. Ako dodal, podobný krok by definitívne umlčal nesúhlasné hlasy odporcov vystúpenia Spojeného kráľovstva z eurobloku.

V referende, ktoré sa konalo v roku 2016, vyslovilo požiadavku opustiť EÚ 52 percent britských občanov.

Britská premiérka Theresa Mayová sa už skôr vyjadrila, že druhé hlasovanie podkope dôveru v demokraciu a môže znamenať „zradu britského ľudu“.

Nigel Farage v súvislosti s Brexitom začiatkom apríla obvinil europoslancov z pokusu klásť v rámci vyjednávaní podmienky, ktoré označil ako “nevyhovúce pre Britániu”. Požiadavku, aby Spojené kráľovstvo platilo tzv. rozvodový účet, je podľa neho ako držať krajinu kvôli “výkupnému”.

Bohužiaľ, takéto mafiánske spôsoby sa stali v politike a vyjednávaniach eurokratov realitou.

Foto zdroj: http://wvtf.org/post/my-work-here-done-britain-s-brexit-champion-nigel-farage-quits

(tom)