Formovanie novej nemeckej vlády pokročilo. Spornou otázkou sú dane a migračná politika

Predstavitelia aliancie nemeckých kresťanských demokratov (CDU/CSU) a sociálno-demokratickej strany (SPD) dosiahli významný pokrok v rokovaniach o možnom spoločnom vládnutí.

Lídri CDU, CSU a SPD ocenili po náročných rokovaniach dosiahnutý pokrok, avšak zdôraznili, že v mnohých bodoch – predovšetkým v otázkach daní a migračnej politiky – je potrebné dosiahnuť širší konsenzus. Pred novinárov predstúpili 12. januára predsedníčka CDU – Angela Merkelová, líder bavorských sociálnych demokratov – Horst Seehofer a šéf SPD – Martin Schulz. Pripomíname, že prieskumné rozhovory o budúcej podobe vlády v Berlíne odštartovali 7. januára.

Martin Schulz, ktorý po žalostnom výsledku sociálnych demokratov v septembrových voľbách odmietal pokračovanie tzv. veľkej koalície s Merkelovou, oznámil teraz ochotu zúčastniť takejto podobe vlády.

„Rozhodli sme sa jednomyseľne odporučiť … kongresu strany, ktorý dáva vedeniu SPD mandát, pokračovať v koaličných rokovaniach s cieľom vytvoriť vládu,“ oznámil v piatok Schulz.

Merkelová vyjadrila ohľadne možnosti vytvorenia koalície so sociálnymi demokratmi svoj optimizmus. Uviedla, že novovytvorená vláda bude pre Európu „novým prebudením“ a zároveň prisľúbila dosiahnutie dohody s Francúzskom o budúcnosti EÚ.

Horst Seehofer povedal, že v prípade ak SPD ako celok schváli svoju účasť v novom kabinete, dosiahnutie koaličnej dohody by mohlo byť zavŕšené pred Veľkou nocou. Dohodu o možnej vláde však musia ešte schváliť vedenie všetkých zúčastnených strán.

Dosiahnutie pokroku privítal aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Budúci koaliční partneri sa okrem iného zaviazali rozvíjať aj spoločný postup s Francúzskom o všetkých dôležitých otázkach týkajúcich sa EÚ a medzinárodnej politiky.

Dodávame, že čelní predstavitelia CDU, CSU a SPD sa netešia veľkej obľube u občanov Nemecka. V nedávnom prieskume verejnej mienky označili Merkelovú, Seehofera a Schulza za najhorších politikov uplynulého roku.

Foto zdroj: http://www.rhyljournal.co.uk/news/national/15824261.Merkel_closer_to_breaking_impasse_over_new_coalition_government_for_Germany/

(tom)