Francúzi nechcú súdiť islamistov doma. Tvrdia, že o ich osude by mali rozhodnúť sýrske súdy

Francúzski občania, ktorých v Sýrii zatkli ako bojovníkov teroristickej skupiny islamský štát by mali čeliť súdnemu procesu skôr tam ako vo Francúzsku. Vyhlásil to hovorca hnutia Vpred (En Marche!) francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Benjamin Griveaux, ktorý je členom francúzskeho Národného zhromaždenia a blízky Macronov spolupracovník uviedol, že vláda v Paríži síce rešpektuje právo obžalovaných, ale nebola by rada aby sa džihádisti vrátili späť.

„Ak dnes existujú súdne inštitúcie, ktoré sú schopné zabezpečiť spravodlivý proces s garnaciou práva na obhajobu, mali by byť súdení tam (v Sýrii),“ dodal vplyvný politik s tým, že takéto súdne konanie by „v súlade s francúzskou legislatívou“ mohlo prebehnúť v kurdskej časti tejto vojnou zničenej krajiny.

Francúzske spravodajské služby predpokladajú, že medzi uväznenými džihádistickými bojovníkmi v Sýrii a Iraku sa nachádza aj „niekoľko desiatok“ francúzskych občanov. Podľa Chalída Issu – predstaviteľa politickej strany Kurdská demokratická únia (PYD) bolo kurdskými silami zajatých 1300 teroristov, medzi ktorými viacerí pochádzajú z Francúzska. Griveaux uvedenú informáciu potvrdil a dodal, že bojovníci sa nevzdali, ale boli zadržaní počas bojov.

Issa tiež upozornil, že ak v Sýrii existujú inštitúcie, ktoré sú v súdnych záležitostiach oprávnené konať, potom je aj Francúzsko schopné súdiť týchto ľudí. Povedal však, že vhzľadom na to, že oba štáty nie sú v tomto ohľade jednotné, lepším riešením by bolo, keby o celej záležitosti rozhodoval medzinárodný súd.

V novembri minulého roka Emmanuel Macron oznámil, že o osude francúzskych bojovníkov a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa na Blízkom východe pripojili k teroristickej skupine sa bude podľa individuálneho prípadu. Pripomíname, že Paríž nemá s Damaskom uzavretú dohodu o vydávaní stíhaných osôb. Niektorí zo zadržaných už síce požiadali o vydanie do Francúzska, avšak viacerí aktivisti a politici sú proti ich repatriácii.

Foto zdroj: http://indianexpress.com/article/world/world-news/islamic-state-releases-video-urging-muslims-to-carry-out-attacks-in-france/

(tom)