Glenn Greenwald: Terorizmus je zámienkou na sledovanie ľudí

Glenn Greenwald: Terorizmus je zámienkou na sledovanie ľudí

Terorizmus sa používa ako “zámienka” vlád a spravodajských služieb na nekompromisné zhromažďovanie osobných údajov ľudí bez toho, aby sa občania cítili bezpečnejšie. Vyhlásil to bývalý novinár britského denníka The Guardian a súčasný šéf nezávislého portálu The Intercept – Glenn Greenwald.

Vo svojom príhovore na udalosti zorganizovanej britskou Kráľovskou spoločnosťou pre podporu umenia, výroby a obchodu (RSA) v Londýne, Greenwald 19. septembra uviedol, že masové sledovanie je s ohľadom na snahy eliminovať teroristov kontraproduktívne.

V čase keď pracoval pre denník The Guardian, odhalil prostredníctvom svedectva bývalého kontraktora americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) – Edwarda Snowdena špionážne praktiky tejto organizácie, za čo sa stal držiteľom Pulitzerovej ceny za žurnalistiku.

Glenn Greenwald na udalosti Kráľovskej spoločnosti vyhlásil, že vlády používajú terorizmus ako “zámienku” na ospravedlnenie svojich drakonických sledovacích programov. Ako príklad uviedol zlyhanie amerických úradov, ktoré nedokázali zabrániť útokom z 11. septembra 2001. Nositeľ Pulitzerovej ceny tvrdí, že masové zhromažďovanie údajov nedokázalo pomôcť k odhaleniu “tých zlých”, pretože tie najdôležité tipy sa v množstve toľkých informácií aj tak stratia.

Riaditeľ britskej tajnej služby MI5 Andrew Parker počas minulého týždňa vyslovil masovému sledovaniu svoju podporu. Ako uviedol, táto prax je nevyhnutná na to, aby sa vyriešila “trvalá hrozba” terorizmu.

Keď Edward Snowden zverejnil uniknuté dokumenty NSA, Parker vtedy vyhlásil, že takéto kroky ohrozujú prácu spravodajských služieb a napomáhajú ich nepriateľom. Šéf MI5 teraz tvrdí, že za ostatné tri roky bolo odhalených a zmarených dvanásť teroristických sprisahaní.

Ako však všetci vieme, len tento rok sa na území Spojeného kráľovstva uskutočnilo päť teroristických útokov. Tie sa odohrali aj napriek tomu, že mená ich vykonávateľov boli spravodajským službám dobre známe … Národné Noviny k tejto téme publikovali článok tu.

Foto zdroj: http://blogs.reuters.com/jackshafer/2014/05/14/the-misguided-passion-of-glenn-greenwald/

(tom)