Greenpeace: Obchodná dohoda CETA oslabí štanadard európskych potravín

Greenpeace: Obchodná dohoda CETA oslabí štanadard európskych potravín

Európska únia privítala uzatvorenie významnej obchodnej dohody s Kanadou. Organizácia Greenpeace však varovala, že dohoda môže oslabiť štanadard európskych potravín. Komplexná hospodárska a obchodná dohoda (CETA) nadobudne predbežnú účinnosť v 21. septembra. Niektoré jej aspekty, akou je napríklad ochrana investícií, nebudú aktívna dovtedy, pokiaľ ich všetky členské štáty EÚ nepotvrdia.

“Táto dohoda zahŕňa to, čo chceme, aby naša obchodná politika bola nástrojom rastu, ktorý prináša prospech európskym firmám a občanom. Taktiež je aj nástrojom odzrkadlenia našich hodnôt – využitím globalizácie a sformovaním globálnych obchodných pravidiel. Dokument zrkadlí zvýšený záujem občanov o obchodnú politiku,” vyhlásil 20. septembra predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

Vrcholní predstavitelia Európskej únie a Kanady podpísali kontroverznú vzájomnú obchodnú dohodu koncom októbra roku 2016. K jej schváleniu došlo krátko po tom, ako parlament belgického regiónu Valónsko prelomil svoj doterajší odmietavý postoj k tomuto dokumentu a umožnil tak jeho podpísanie v mene celého Belgicka.

Dohoda má pomôcť ušetriť európskym firmám približne 590 miliónov eur ročne, čo predstavujé poplatky za tovary vyvezené do Kanady. CETA odstráni clá na 98 percent výrobkov, ktoré do Kanady európske štáty vyvážajú.

Podľa organizácie Greenpeace obchodná dohoda ohrozuje štandardy EÚ v oblasti potravín a poľnohospodárstva. “Kanada má nižší štandard bezpečnosti potravín ako Európska únia. Ich poľkohospodárstvo je viac závislé od chemických produktov a GMO (geneticky modifikovaných organizmov),” uviedla organizácia vo svojom vyhlásení.

Aktivisti varujú, že “CETA posyktne severoamerickým korporáciám nástroje na oslabenie európskych noriem týkajúcich sa rastových hormónov, chemických čistiacich prostriedkov, GMO, klonovania zvierat a označovania krajín pôvodu. To, čo doteraz nedosiahli prostredníctvom WTO (Svetovej obchodnej organizácie), môže teraz dosiahnuť prostredníctvom CETA”.

Národné Noviny pripomínajú, že nielen CETA dáva výhody zmieneným korporáciam. Súdny dvor Európskej únie (ECJ) totiž 13. septembra rozhodol v prospech talianskeho aktivistu, ktorý ako farmár čelil vo svoje krajine pokute za to, že napriek vládnemu nariadeniu pestoval geneticky modifikovanú kukuricu pod označením MON 810. Bližšie v článku tu.

Foto zdroj: http://politheor.net/the-ethics-of-ngos-and-what-happens-when-it-fails/

(tom)