Herba – ďalšia vražedná droga ako rýchly zabijak aj na Slovensku

Najrozšírenejšími drogami na Slovensku sú stále marihuana a pervitín. Popri nich však polícia stále znovu naráža aj na takzvané nové psychoaktívne látky. Kreativita ich výrobcov pritom nepozná hranice. Herba je vlastne usušená rastlina, postriekaná roztokom látky, ktorá má zastúpiť THC.

Národná protidrogová jednotka popisuje Herbu ako sušinu rastliny neznámeho pôvodu, ktorá obsahuje syntetické kanabinoidy, ktoré majú halucinogénne účinky. No skúmaním však nevykazuje obsah zakázaných látok. Herba sa podľa polície vozí najmä z Maďarska, problém s ňou majú predovšetkým v pohraničí. Rozširuje sa však aj v Poľsku. Fajčí sa rovnako, ako marihuana a má aj rovnaký okruh užívateľov. Ten zasahuje aj nižšie vekové kategórie. „Na základe operatívnych informácií bol jej výskyt zaznamenaný aj na základných školách,“ upozorňuje polícia. Podľa nej k nám drogu vozia díleri z Maďarska a predávajú ju po celom juhu Slovenska.

Skúsenosti s touto drogou majú najmä v slovenskom pohraničí, blízko maďarských hraníc. Herba je sušená, chemicky upravená rastlina a podľa dostupných informácií sa jej nestránia ani 6- či 8-ročné deti. Užívanie herby však nezvládajú ani dospelí, a tak k drogovo závislým pravidelne volajú sanitky. Jedného človeka údajne jej užívanie už stálo život. Podľa príbuzných bol na herbe závislý a na život si siahol sám.

Herba je podľa všetkého silnejšia ako marihuana a dokáže byť návyková. Nie je ťažké zistiť, či ju niekto užil. Ľudia sa po jej užití trasú sa na zemi, treba ich oblievať vodou a zavolať sanitku. Nová droga mení jej užívateľov na nepoznanie. Mnohí uvádzajú, že po jej užití ich bolela hlava a mali problémy s dýchaním.

Problémom je, že podľa zákona nie je herba zaradená medzi omamné, psychotropné či rizikové látky. Trest však môže hroziť dílerom, a to za šírenie a podnecovanie na užívanie herby. Za mrežami by mohli stráviť až osem rokov. Treba dúfať, že príslušné orgány promptne zareagujú a herbu zaradia medzi zakázané drogy.

(bre)

Foto zdroj: https://www.denik.cz/galerie/foto.html?mm=joint_marihuana_fetak_0401&s=43&back=2130692025-37-1&photo=1