Ilegálny plot okolo ambasády USA už 16 rokov hyzdí celé Hviezdoslavovo námestie v hlavnom meste

Už vyše 16 rokov na mieste, ktoré má pre všetkých Slovákov obrovský význam a neopísateľnú hodnotu, straší plot okolo americkej ambasády na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave: úplne znehodnocuje jeho vzhľad, porušuje jeho celistvosť a hyzdí celé okolie.

Americké veľvyslanectvo postavilo plot okolo ambasády v Bratislave v novembri 2001 po teroristických útokoch v New Yorku a Washingtone. Plot zaberá časť Hviezdoslavovho námestia. Ambasáda využíva aj priľahlé pozemky na Paulínyho ulici. Výmera sporných pozemkov je viac ako 1 300 m2. Ambasáda tvrdila, že je to iba dočasné opatrenie. Prerástlo na dlhoročné… V r. 2005 magistrát urobil „veľký biznis“: na 10 rokov prenajal Američanom pozemky za symbolickú sumu – jednu korunu na rok.

Nájomná zmluva bola platná do februára 2015. Mestskí poslanci žiadosti americkej strany o jej predĺženie nevyhoveli. Američania požiadali o odklad a sľúbili, že pre ambasádu  nájdu alebo postavia novú budovu. Poslanci schválili predĺženie na 18 mesiacov, do konca augusta 2016. Dva mesiace pred vypršaním lehoty zastupiteľstvo schválilo dodatok o ďalšom predĺžení zmluvy, avšak so zvýšením nájmu – 1 euro za 1 m2/deň.

Do mestského rozpočtu mohlo ročne pribudnúť takmer 480 tisíc eur. Veľvyslanectvo zmluvu podpísalo, ale až po vypršaní pôvodnej: podpísaný dodatok nenadobudol platnosť. Odvtedy stojí plot nezákonne. Pred 3 mesiacmi magistrát podal na Okresný súd Bratislava I. žalobný návrh voči USA zastúpených veľvyslanectvom USA na Slovensku. Žiadal vypratanie nehnuteľnosti na Hviezdoslavovom námestí. O mesiac Stavebný úrad mestskej časti Staré Mesto vydal Oznámenie o začatí konania o odstránení tohto plotu. Ale ten je aj dodnes na starom mieste. Američania údajne stále hľadajú nové priestory. Môžu ich hľadať večne…

Obyvatelia Bratislavy podporili petíciu, ktorá vyzýva ambasádu USA na odstránenie plota. Američania sa odvolávajú na medzinárodné zmluvy, hlavne na Viedenský dohovor o zabezpečení bezpečnosti diplomatických misií. Naše ministerstvo zahraničia má podobný názor. Uviedlo, že v konkrétnom prípade bezpečnostná zóna je súčasťou veľvyslanectva a podľa Viedenského dohovoru požíva výsadu nedotknuteľnosti bez ohľadu na vlastnícke právo k pozemkom. Rezort diplomacie sa zachoval skutočne diplomaticky – jeho hovorca Peter Susko zdôraznil: „Ministerstvo ponecháva v plnej kompetencii primátora, magistrátu a poslancov MZ, ako v danej veci ďalej rozhodnú…“

Mestský poslanec Martin Borguľa kritizuje odvolávanie sa na Viedenský dohovor: „Dohovor hovorí o ochrane miestností. Veď to by si mohli požiadať o uzatvorenie celého Starého Mesta. Vedľa je nemecká a francúzska ambasáda. V týchto krajinách boli rovnako teroristické útoky, ako v Spojených štátoch. A ich ambasády nie sú chránené,“ pripomenul.

Ako je známe, svetu vládne jeho veličenstvo dvojitý meter. Je úplne jasné, že žiadna iná ambasáda by si nedovolila vybudovať v Bratislave „čínsky múr“ – a dupľom v samotnom centre metropoly! A čo zákony? Čo vzhľad historického námestia? A čo naša národná hrdosť? Dokedy americký plot bude strašiť obyvateľov a návštevníkov Bratislavy?

Fot zdroj: https://bratislava.sme.sk/c/20205140/pred-americkou-ambasadou-bude-bezpecnostny-plot-dalsie-tri-roky.html

(pal)