Iniciatíva Cesty pre Slovensko žiada od vlády 320 miliónov na najzanedbanejšie cesty

Regióny žiadajú prostredníctvom iniciatívy Cesty pre Slovensko od novej vlády 320 miliónov eur zo štátneho rozpočtu na opravy najzanedbanejších ciest druhej a tretej triedy. Iniciatíva združuje primátorov a poslancov banskobystrického kraja aj iných krajských zastupiteľstiev.

Výzvu Petrovi Pellegrinimu už poslali, odpoveď očakávajú v najbližších dňoch. Reagovali tak na prísľub pomoci nového premiéra regiónom. Zástupcovia sú presvedčení, že spolu s prostriedkami z krajských rozpočtov, štátneho rozpočtu a s peniazmi z Európskej únie by mohli v dohľadnom čase opraviť všetky regionálne cesty, ktoré sú v súčasnosti v havarijnom stave. Samosprávy samy osebe nemajú dosť prostriedkov na opravy, združením prostriedkov by dokázali cesty obnoviť. Najhoršia situácia je v banskobystrickom kraji, kde je nutné zrekonštruovať takmer polovicu ciest.

V správe siedmich vyšších územných celkov okrem bratislavského kraja je 13 412 kilometrov ciest druhej a tretej triedy, z toho 3616 je v havarijnom stave. Predstavitelia Cesty pre Slovensko navrhuje spomenutých 320 miliónov eur rozdeliť na tri etapy –   prvom roku 70 miliónov a na dva ďalšie po 125 miliónov. Oprava ciest by pomohla nielen samotným obyvateľom, ktorí by si nemuseli rozbíjať svoje autá na výmoľoch, ale aj pre ekonomiku a cestovný ruch, čo by prinieslo zo sebou aj zníženie nezamestnanosti.

(iri)

Foto zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cesta_(druh_pozemn%C3%AD_komunikace)