Irán obviňuje spojencov USA z podpory terorizmu

Irán obviňuje spojencov USA z podpory terorizmu

Iránsky minister zahraničných vecí obvinil spojencov Washingtonu na Blízkom východe zo sponzorovanie terorizmu. Mohammad Džavád Zaríf v rozhovore pre americkú spravodajskú stanicu CNN komentoval aj protiiránsku politiku prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa.

V exkluzívnom rozhovore s Fareedom Zakariom Zaríf uviedol, že Trumpove stanovisko voči Iránu, v ktorom obvinil Teherán zo sponzorovania terorizmu, predstavuje “nesprávnu a pomýlenú politiku”.

“Vieme, odkiaľ pochádzajú teroristi. Vieme občanmi ktorých štátov boli tí, čo zaútočili na Svetové obchodné centrum (útoky z 11. septembra v roku 2011 – pozn.red.) –  a môžem povedať, že nikto z nich neprišiel z Iránu,” povedal iránsky minister a poukázal na to, že väčšina z nich pochádzala zo štátov, ktoré sú spojencami USA.

Podľa oficiálnej verzie, z 19 teroristov, ktorí uniesli 11. septembra 2001 lietadlá, bolo pätnásť občanmi Saudskej Arábie, dvaja boli zo Spojených arabských emirátov, jeden bol občanom Egypta a ďalší bol z Libanonu.

Národné Noviny v tejto súvislosti pripomínajú, že mnoho strán z oficiálne zverejnenej verzie vyšetrovacej komisie zriadenej po 11. septembri podlieha doteraz utajeniu s klasifikáciou prísne tajné. V roku 2016 bolo zverejnených 28 strán, ktoré hovoria o finančných väzbách medzi Rijádom a tzv. teroristami.

“Pozrite sa na islamský štát, pozrite sa na front al-Nusra, pozrite sa na al-Káidu, pozrite sa na iné teroristické organizácie … žiadna z nich nemá s Iránom nič spoločné. Všetky z nich pritom dostávajú finančnú pomoc a zbrane od tých, ktorí sa nazývajú americkými spojencami,” vysvetlil Zaríf.

Donald Trump už počas svojej prezidentskej kampane označil Irán za sponzora terorizmu. Počas svojej májovej návštevy v Saudskej Arábii vyhlásil, že “pokiaľ iránsky režim nebude ochotný byť partnerom mieru, všetky ostatné štáty musia spolupracovať na izolovaní Iránu”. Po tom, čo sa 7. júna v iránskom parlamente  a v Choméjniho mauzóleu uskutočnil teroristický útok, šéf Bieleho domu vyhlásil, že je to chyba Teheránu. Zaríf vtedy v reakcii uviedol, že Irán bojuje proti terorizmu, ktorý podporujú partneri Spojených štátov.

Washington taktiež obviňuje Teherán z podpory rôznych šiitských militantných skupín na Blízkom východe a v severnej Afrike – vrátane palestínskeho Hamasu, Hizballáhu v Libanone a Hutuov v Jemene. Irán je taktiež silným spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorého chcú Spojené štáty odstrániť z úradu.

Národné Noviny v júni písali o tom, že vysoko postavení iránski predstavitelia obvinili Spojené štáty z podpory teoristického zoskupenia – tzv. islamský štát a z vytvorenia aliancie s ním. http://narodnenoviny.sk/iran-mame-dokazy-ze-usa-podporuju-islamsky-stat/ Rovnako aj najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí obvinil v júni USA z vytvorenia islamského štátu. http://narodnenoviny.sk/iransky-duchovny-vodca-amerika-je-teroristicka-krajina/

Foto zdroj: https://cz.sputniknews.com/tags/person_Mohammad_Dzavad_Zarif/

(tom)