Írsky premiér Leo Varadkar, ktorý sa verejne priznal k homosexuálnej orientácii, označil výsledok referenda o potratoch za vyvrcholenie „tichej revolúcie“

Vyše 66 percent írskych voličov podporilo liberalizáciu prísnych zákonov obmedzujúcich vykonávanie interrupcií. Vyplýva to z konečných výsledkov piatkového referenda, o ktorých v sobotu večer informovali írski volební predstavitelia.

Voliči sa v referende mohli vyjadriť k otázke, či chcú zrušiť ústavný zákaz umelého prerušenia tehotenstva a poveriť parlament vypracovaním nových zákonov o interrupcii.

Takýto krok podporilo 66,4 % hlasujúcich, zatiaľ čo 33,6% sa vyslovilo proti, oznámil volebný komisár Barry Ryan, ktorého citovala agentúra DPA.

Konečné výsledky viac-menej potvrdili údaje, ktoré vyplynuli už z prvých exit pollov. Premiér Leo Varadkar, ktorý viedol kampaň za liberalizáciu zákona o interrupciách, už po zverejnení odhadov hovoril o víťazstve moderného Írska.

Účasť dosiahla 64,1 percenta, čo znamená, že sa na referende zúčastnilo zhruba 2,1 z 3,1 milióna oprávnených voličov.

Za zrušenie zákazu interrupcií sa vyslovilo 1,4 milióna voličov, čo bolo viac, než sa očakávalo. Proti bolo približne 724 000 hlasu­júcich, píše agentúra AP.

Írsky premiér Leo Varadkar, ktorý sa verejne priznal k homosexuálnej orientácii, označil výsledok referenda o potratoch za vyvrcholenie „tichej revolúcie“, ktorá naberala na sile najmenej 20 rokov. Vyjadril sa tak po tom, čo exit polly naznačili, že väčšina Írov je a za zrušenie zákazu interrupcií. Skupiny zasadzujúce sa proti potratom naopak výsledok referenda označili za „tragédiu historických rozmerov“. Hoci už priznali svoju porážku, avizovali, že sa nevzdávajú a vo svojej kampani budú pokračovať aj naďalej.

Premiér Varadkar chce nový zákon, ktorý v krajine povolí interrupcie, presadiť do konca roka. Príslušný zákonodarný proces potrvá približne pol roka.

„Ľudia prehovorili,“ povedal Varadkar, ktorý je vyštudovaný lekár a presadzoval takúto zmenu ústavy. „To, čo dnes vidíme, je vyvrcholením tichej revolúcie, ktorá sa odohráva v Írsku za posledných desať alebo 20 rokov,“ povedal Varadkar podľa webu denníka The Irish Times. „Ľudia povedali, že chcú modernú ústavu pre modernú krajinu,“ dodal írsky premiér.

Hlavná skupina odporcov potratov „Save the 8th“ v Írsku priznala porážku už po zverejnení prvých odhadov. Šéf komunikácie skupiny „Save the 8th“ pomenovanej podľa ôsmeho dodatku írskej ústavy, ktorý zakazuje potraty, podľa agentúry Reuters priznal, že presvedčivo zvíťazil tábor zástancov povolenia interrupcií. „Nevidím žiadnu možnosť, že by zákon (schvaľujúci potraty) nebol prijatý,“ povedal John McGuirk s odkazom na zmenu zákona, ktorou by malo Írsko na základe referenda potraty povoliť. Jeho organizácia bola v kampani pred plebiscitom najviditeľnejším odporcom umelého prerušenia tehotenstva.

Už štvrtýkrát za posledné štyri desaťročia hlasovali v piatok voliči v Írsku o možnej zmene právnej úpravy týkajúcej sa potratov. Tie sú teraz v krajine povolené iba v prípadoch, keď je ohrozený život matky. Vláda írskym ženám teraz plánuje umožniť prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa, v prípadoch vážneho ohrozenia matky alebo dieťaťa i neskôr.