Izraelská polícia vyšetruje korupciu premiéra Netanjahua

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý je podozrivý z dvoch prípadov korupcie, obvinil svojich kritikov v opozícii a vlastnej strane zo snáh o jeho zosadenie. Súčasný predseda vlády, ktorý je druhým najdlhšie slúžiacim izraelským lídrom mal podľa tamojšej verejnoprávnej televízie členom svojho koaličného kabinetu povedať, že tieto pokusy su zamerané aj na zvrhnutie pravice.

Predseda vládnej pravicovej strany Likud je podozrivý v dvoch prípadoch korupcie. Prvý sa týka toho, že politik mal dostať úplatky od izraelsko-amerického obchodníka. Ďalším prípadom je, keď izraelskému vydavateľovi novín Netanjahu sľúbil obmedzenie konkurenčného prostredia výmenou za pozitívne články o ňom.

Izraelská polícia 3. augusta po prvýkrát verejne priznala, že vyšetrovanie korupcie sa týka “úplatkárstva, podvodu a sprenevery”.  Netajahuov bývalý šéf úradu sa dostal na titulky miestnych novín po tom, ako podpísal dohodu o súdnom zmieri výmenou za svedectvo proti svojmu bývalému šéfovi. To vyvolalo špekulácie, že šéf izraelskej vlády by mohol byť v blízkej budúcnosti obvinený.

Niekoľko členov opozície v tejto súvislosti vyzvalo izraelského premiéra, aby z funkcie odstúpil.“Nemáme už od Netanjahua žiadne očakávania. Toto už nie je otázka ľavice alebo pravice, ale o lídroch, ktorým na občanoch záleží,” vyhlásil šéf izraeleských Labouristov Avi Gabbay.

Predseda strany Meretz vyzval kolaličných poslancov, aby prestali slúžiť ako Netanjahuov “ochranný štít”. Tí sú podľa neho vo významnej miere zodpovední za korupciu v štáte a stav súčasnej demokracie.

Premiér opakovane obvinenia z korupcie popiera. Vo svojej reakcii podobné tvrdenia označil za hon na čarodejnice”, ktorý je iniciovaný médiami.

 

Zdroj foto:http://www.nbcnews.com/news/world/benjamin-netanyahu-has-been-questioned-police-under-caution-n702656

(tom)