Jastrabi McCain a Graham zúria

Jastrabi McCain a Graham zúria

Po oznámení od vrcholných amerických diplomatov, že Washington už nebude presadzovať zmenu režimu v Sýrii, republikánski senátori John McCain a Lindsey Graham tento posun v rámci priorít americkej zahraničnej politiky odsúdili.  Ešte vo štvrtok 30. marca americký minister zahraničia Rex Tillerson povedal, že o budúcnosti prezidenta Asada “by mali rozhodnúť obyvatelia Sýrie.” V ten istý deň veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN Nikki Haley povedala, že prioritou Washingtonu “už nie je dostať Asada preč.“

Hovorca Bieleho domu Sean Spicer sa potom vyjadril, že s ohľadom na “situáciu, kde sa teraz nachádzame, je potrebné akceptovať súčasnú politickú realitu.” Novinárom v tejto súvislosti vysvetlil, že “súčasná administratíva ohľadne Asada stratila v porovnaní s tou predchádzajúcou mnoho príležitostí.”

Spicer zároveň vyjadril presvedčenie o potrebe deeskalovať násilie: ”Je potrebné zabezpečiť politický proces, prostredníctvom ktorého budú sýrčania rozhodovať o vlastnej budúcnosti.” Ten by mal byť podľa hovorcu v súlade so zásadami, ktoré boli zakotvené v rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN.

Predseda Vojenského výboru Senátu Spojených štátov republikán John McCain sa vyjadril, že vyjadreniami Tillersona a Halleyovej je “hlboko znepokojený”.  Sýrsky ľud podľa neho o budúcnosti svojej krajiny nemôže rozhodnúť, keď ho zabíjajú “Asadove barelové bomby, Putinové lietadlá a teroristi z Iránu.”

Vo svojom stanovisku McCain uviedol, že “Faustovská dohoda medzi Asadom a Putinom zrádza amerických spojencov a posilňuje tak islamský štát, al-Káidu a radikálnych islamských teroristov ako jedinú alternatívu v úsilí odstrániť dikátora, proti ktorémuSsýrčania bojujú šesť rokov.”

Ďalší člen výboru, republikánsky senátor Lindsey Graham rovnako odsúdil zmenu kurzu v rámci politiky Washingtonu, a označil ju ako “zdrvujúcu správu sýrskej opozícii, a našim spojencami na celom Strednom východe.” Graham zároveň vyjadril obavu, že Asadove udržanie sa pri moci by bola “veľká odmena pre Rusko a Irán.”

McCain a Graham boli počas trvania prezidentskej kampane hlasnými kritikmi prezidenta Donalda Trumpa. Obaja majú povesť tzv. jastrabov v rámci zahraničnej politiky. Zasadzujú sa za vojenskú intervenciu na Balkáne, Ukrajine a Strednom východe.

John McCain v polovici marca obvinil na pôde Senátu svojho republikánskeho kolegu Randa Paula, že “pracuje pre Vladimíra Putina”. Tieto vyjadrenia McCain vyslovil v súvislosti s Paulovou kritikou ohľadne prijatia Čiernej Hory do NATO.

Senátor Rand Paul kritizoval okrem iného aj americké angažovanie sa v ukrajinskej revolúcii počas tzv. Majdanu v roku 2014 ako aj nárast veľkého množstva vojsk a základní v blízkostí ruských hraníc.

Foto zdroj:http://theduran.com/insane-mccain-undermine-us-security-politician-photos/

(tom)