Jazykové okienko – Slovenčina dostáva do tela
Kultúra

Jazykové okienko – Slovenčina dostáva do tela

V poslednom čase dostáva tá naša slovenčina zabrať vo všetkých médiách. Ak sa ešte chyba stane zriedkavo v málo používanom slove, tak to tak nebolí. Ale sú slová, ktoré sa používajú chronicky nesprávne a často a to takmer v každom periodiku.
Spomeniem moderátorov komerčných televízií, ktorí radi  informujú televíznych divákov o „výuke“ na školách, zrejme zabudli na to, že v našich školách sa vyučuje a preto je to výučba. Nezaostávajú ani moderátori v rozhlasových staniciach – všeličo nám „doporučujú“ namiesto odporúčajú. Nedávno ma pobavil dramatický oznam moderátora, ktorý divákov informoval o víťazovi istej dražby, ktorá „prebehla“ na internetovej stránke eBay. Že by mu prebehla cez cestu?! Ale to nie je všetko. Stačí si vypočuť, že niekto išiel lyžovať, bicyklovať… vtedy sa vždy spytujem: a koho? A čo tak zopakovať si základy gramatiky – teda učivo zo základnej školy. Potom by ste si zrejme neprečítali vetu: Pokiaľ neboli „nesvojprávny“, tak museli vedieť, čo podpisujú.“  Celkom určite vedeli, horšie na tom bol redaktor, ktorý sa vyznamenal svojim gramatickým analfabetizmom.

Dnes som si pri počúvaní jedného z komerčných rádií hneď v úvode trochu zanadávala a potom som už radšej nepočúvala. Hosť sa nepredstavil: „volám sa …“, ale sebaisto vyslovil: „moje meno je X. Y.“  Až ma prekvapilo, že nesiahol rovno po anglickom výraze.

Devastácia úrovne slovenského jazyka je, žiaľ, sprievodným znakom súčasnosti a prejavom trestuhodného ignorovania dôležitosti rozvoja jazykových schopností. Návrh zrušiť povinnosť maturovať zo slovenského jazyka je v tejto súvislosti alarmujúci.

 

Foto zdroj:http://www.skolskyportal.sk/vzdelavanie-vychova/maturantov-cakaju-na-buduci-tyzden-pisomne-maturity

(ebu)

6. júla 2017
Kalendár
november 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« okt    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Počasie
img
O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt