Jazykové okienko: Zabudli sme na predložku pre?
Vzdelávanie

Jazykové okienko: Zabudli sme na predložku pre?

Pri sledovaní súčasnej jazykovej praxe sa citlivému pozorovateľovi zdá, akoby niektorí verejne vystupujúci používatelia spisovnej slovenčiny boli celkom zabudli, že v našom jazyku jestvuje príčinná predložka pre.

Túto základnú príčinnú predložku úplne vystriedala predložka kvôli, ktorá je svojím základným určením účelová alebo prospechová. Keď si uvedomíme, že význam účelu alebo prospechu je na opačnej strane príčinného vzťahu, vyznievajú niektoré verejné vyjadrenia priam bizarne. Z médií sme sa napríklad dozvedeli, že pätnásť ľudí dopravili do nemocnice kvôli otrave plynom. Z vyjadrenia je jasné, že otrava plynom bola dôvodom, pre ktorý do nemocnice dopravili pätnásť ľudí.

Preto by bolo bývalo logické, keby sa tento dôvod bol ako dôvod aj jazykovo primerané označil, povedzme takto: Pre otravu plynom do nemocnice dopravili pätnásť ľudí. Predložka kvôli by v uvedenom vyjadrení bola namieste vtedy, keby sa ňou vyjadril účel prepravy pätnástich ľudí, a to napríklad takto: Pätnásť ľudí dopravili do nemocnice kvôli doliečeniu. O účelovom význame konštrukcie kvôli doliečeniu svedčí aj rovnoznačné vyjadrenie pomocou predložky na, t. j. na doliečenie, ktoré je bežnejšie, alebo vedľajšia veta so spojkou aby: dopravili ich do nemocnice, aby sa doliečili. Nevhodnosť pôvodnej vety potvrdzuje najmä to, že spojeniu kvôli otrave plynom možno pripísať význam „aby sa otrávili plynom“ — a tak to pôvodca istotne nemyslel.

(ebu)

5. decembra 2017
Kalendár
január 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Počasie

img

O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt

Národné noviny