Juncker kritizoval snahy zvrátiť Brexit – členské štáty EÚ vyzval na zvýšenie výdavkov do spoločného rozpočtu

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker schladil očakávania tých, ktorí sa vyslovujú za usporiadanie druhého referenda o Brexite. Varoval tiež pred politikmi ako je bývalý britský premiér Tony Blair, ktorí chcú zvrátiť proces odchodu Spojeného kráľovstva z eurobloku.

Juncker na konferencii o budúcej podobe rozpočtu Európskej únie upozornil, že zostávajúcich 27 členských štátov európskeho zoskupenia bude musieť vykryť finančný výpadok spôsobený odchodom Veľkej Británie. V roku 2016 zaplatil Londýn do spoločného európskeho rozpočtu viac ako 13 miliárd libier.

Príspevky členských krajín EÚ predstavujú v súčasnosti zhruba jedno percento ich hrubého domáceho produktu. Šéf eurokomisie povedal, že po vystúpení Británie budú musieť štáty Únie toto percento zvýšiť.

„Európa stojí európskych daňových poplatníkov jednu šálku kávy denne, to je všetko,“ zľahčil situáciu Juncker a dodal, že Európa má vyššiu cenu ako táto šálka.

Mnohé štáty však vyjadrili nechuť zvýšiť svoj finančný príspevok do spoločného rozpočtu. Rakúsko, Holandsko, Dánsko, Švédsko a Fínsko takéto úvahy odmietajú. Podobný názor má aj Nemecko a Francúzsko.

Štúdia nemeckého ministerstva financií počíta s tým, že Brexit by mohol stáť krajinu dodatočných 6,5 miliardy libier ročne. Šéf eurokratov však vyhlásil, že nielen Nemecko, ale aj samotná Veľká Británia bude Brexitom postihnutá.

„Ak si niekto myslí, že britský odchod nebude mať vplyv na jeho ekonomiku, je na omyle,“ uviedol Juncker s tým, že celkový dopad bude mať negatívny efekt na hospodárstvo členských štátov.

Pripomíname, že Európa a hlavne jej spoločná šálka kávy má naozaj vyššiu cenu. Daňových poplatníkov Európskej únie bude totiž tento rok stáť skromných 145 miliárd libier.

Foto zdroj: https://openews24.com/juncker-seeks-bigger-eu-budget-despite-brexit/

(tom)