Kim zostáva skeptický voči bezpečnostnému prísľubu Washingtonu o denuklearizácií

Severokórejský vodca Kim Čong-un považuje za ťažké dôverovať tvrdeniam amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA sa nebudú snažiť podkopať jeho vládu po tom, čo sa Pchjongjang zbaví všetkých jadrových zbraní, uviedol juhokórejský prezident Moon Jae-in.

Moon v sobotu viedol na stretnutí v blízkosti demilitarizovanej zóny medzi dvoma Kóreami, že Kim súhlasil s účasťou na „priamej komunikácii“ s Washingtonom, aby sa pripravil na novo vzkriesený summit, ale povedal, že jeho osud stále závisí od budúcich rokovaní medzi stranami.

Moon ďalej dodal že „odovzdal posolstvo, že prezident Trump je pevne ochotný ukončiť nepriateľský vzťah svojej krajiny so Severnou Kóreou a posilniť ekonomickú spoluprácu v prípade, že sa predseda Kim rozhodne o úplnej denuklearizácií a vykoná ju.“

Kim údajne zopakovala svoj záväzok de-nukleizovať, ale spochybňuje Washingtonov sľub, že mu poskytne bezpečnostné záruky, ktoré sever hľadá.

Severokórejský vodca Kim Čong-un sa chce stretnúť s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a je za úplnú denuklearizáciu Kórejského polostrova. Oznámil to v nedeľu juhokórejský prezident Mun Če-in, informovala agentúra AP.

„My, dvaja lídri, sme sa zhodli, že 12. júna sa musí úspešne uskutočniť severokórejsko-americký summit,“ vyhlásil Mun Če-in na tlačovej konferencii. Citovala ho agentúra Jonhap.

V približne rovnakom čase sa k záležitosti vyjadril aj Trump. Podľa AP uviedol, že rokovania o možnom summite s Kimom „sa vyvíjajú veľmi dobre“.

Šéf Bieleho domu povedal, že konanie summitu 12. júna v Singapure je ešte stále predmetom zvažovania. Podľa jeho slov existuje „veľa dobrej vôle“ a denuklearizácia Kórejského polostrova by bola „skvelá vec“. Poznamenal, že rokovania medzi Kim Čong-unom a Mun Če-inom „idú veľmi dobre“.

Najvyšší predstavitelia Severnej a Južnej Kórey uskutočnili v sobotu ďalšie stretnutie v pohraničnej dedine Pchanmundžom, aby prerokovali zrušený severokórejsko-americký summit.

Ako informovala v nedeľu Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA), obaja lídri sa na schôdzke dohodli, že Severná Kórea a Južná Kórea uskutočnia 1. júna rozhovory na vysokej úrovni. Kim sa taktiež poďakoval Munovi za jeho úsilie pri organizovaní aktuálne zrušeného summitu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, vyjadrujúc svoju „pevnú vôľu“ pre uskutočnenie týchto „historických“ rozhovorov, dodala KCNA.

Kim Čong-un a Mun Če-in sa zišli v demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami v čase od 15.00 do 17.00 h miestneho času (08.00-10.00 h SELČ).

„Lídri si otvorene vymenili názory, ako plniť Pchanmundžomskú deklaráciu z 27. apríla a usporiadať úspešný severokórejsko-americký summit,“ uviedol podľa agentúry Jonhap tlačový tajomník juhokórejského prezidenta, pričom spomenul deklaráciu prijatú na predošlom stretnutí Kima s Munom.

Lídri Severnej a Južnej Kórey sa stretli v pohraničnej dedine Pchanmundžom aj takmer presne pred mesiacom, keď ohlásili kroky smerujúce k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny a zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní.

Nasledovať malo historické stretnutie severokórejského vodcu Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, naplánované na 12. júna v Singapure, ktoré Trump zrušil.

Krátko po písomnom oznámení svojho rozhodnutia Trump pripustil, že summit s Kimom sa možno predsa len uskutoční v plánovanom termíne alebo neskôr, a to v závislosti od toho, či Severná Kórea podnikne „konštruktívne kroky“. Severná Kórea medzitým oznámila, že je stále ochotná viesť rozhovory so Spojenými štátmi.

Foto/zdroj (ilustračné foto): https://www.rt.com/news/427938-kim-doubts-security-guarantee/