Koľko nalietal prezident Kiska

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) včera, teda 29. 3. informoval poslancov NR SR, že prezident Andrej Kiska v rokoch 2015 až 2017 absolvoval 454 letov štátnym lietadlom z letky Ministerstva vnútra SR. Z toho malo byť 319 takých, ktoré nesúviseli s výkonom ústavnej funkcie. Malo ísť o lety do Popradu, kde má prezident svoj domov. Kaliňák ich cenu vyčíslil na sumu 789 tisíc eur.

„Mrzí ma, že minister vnútra opätovne klame. Mrzí ma, že práve takýto človek stojí na čele tohto ministerstva,“ odkázal včera prezident Andrej Kiska z Jeruzalema, kde bol na štátnej návšteve.

Opozičný Richard Sulík sa však domnieva, že suma, ktorú prezident prelietal, je podľa neho len zlomok toho, „čo sa ukradne počas tohto vládneho zlepenca“.

„Že kapitán Danko, bozkávajúci výložky, vyčíta Andrejovi Kiskovi papalášizmus, považujem za výsmech. Ale napriek všetkému tvrdím, že Andrej Kiska nemal absolvovať takmer 400 súkromných letov za takmer milión eur,“ uviedol šéf SaS na sociálnej sieti.

Sulík pripomenul, že v tom čase, kedy on vykonával funkciu šéfa parlamentu, mu radili, že lietadlá musia lietať. Inak budú lietať prázdne. „Považujem to za najhlúpejší argument vôbec. Ak totiž nemáme vyťažené lietadlá, tak ich nemajme vôbec. Ako predseda NR SR som odmietal vládnym špeciálom lety pre NR SR a pokiaľ si spomínam, povolil som len dva, jeden do Štrasburgu (lebo išlo 7 poslancov a niesli aj nejaké počítače a do Štrasburgu nič poriadne nelieta; ja som neletel) a druhý do Berlína, kde som letel aj ja,“ poznamenal.

Prezident Kiska podľa Sulíka zrejme rád uveril „Kaliňákovým klamstvám a chytil sa do pasce“. „Pýtam sa však, kde boli jeho poradcovia. Spali?“

Dankovu požiadavku, aby Kiska tieto lety preplatil, považuje europoslanec za scestnú, ak ich ministerstvo vnútra povolilo. „Treba sa pýtať Kaliňáka, prečo povolil 400 súkromných letov,“ uzavrel Sulík. Cirkus okolo letov mal v parlamente trápnu dohru, kedy I. Matovič atakoval priamo predsedu NR SR a takmer prišlo k fyzickým kontaktom, čo mohli občania Slovenska vidieť v priamom TV prenose…

Foto zdroj:http://www.napalete.sk/kiska-sa-letov-do-popradu-nevzda-chcel-by-aj-nove-lietadlo/

(iri)