Koniec multikulturalizmu? Švédi hovoria, že prisťahovalectvo je najvyššou otázkou pred voľbami.

Približne 20% Švédov uviedlo prisťahovalectvo ako hlavnú otázku pred voľbami v krajine, po ktorých nasleduje zdravotníctvo (19%), právo a poriadok (12%) a integrácia (10%).

Keďže utečenci začali vlievať do Európy v roku 2015, Švédsko privítalo viac žiadateľov o azyl ako ktorákoľvek iná európska krajina vo vzťahu k svojej populácii. Takmer 163 000 ľudí požiadalo o azyl vo Švédsku vo výške utečeneckej krízy v Európe podľa národnej migračnej agentúry. Švédsky minister financií v decembri uviedol, že príliv migrantov priniesol do krajiny obrovský finančný a sociálny tlak.

„Integrácia nefunguje správne. Nefungovalo ani na jeseň roku 2015, ale pre mňa je zrejmé, že nemôžeme mať väčší príjem v oblasti azylu, než sme schopní integrovať, „ povedala Magdalena Anderssonová pre Dagens Nyheter.

V dôsledku kontroverznej migračnej politiky otvorených dverí v krajine sa švédski politici ocitli v boji, aby získali podporu stále väčšieho počtu protiimigračných voličov.

Švédskí vládni sociálni demokrati oznámili v januári, že sa bude súdiť 350 000 nerozhodnutých voličov, ktorí sa medzi nimi a antimigračných švédskych demokratov obávajú sloganu „Lepšie blaho, zákon a poriadok a rýchlejšia integrácia“.

„Je tu túžba voličov, aby niekto prevzal kontrolu nad spôsobom, akým sa spoločnosť vyvíja,“ povedal John Zanchi, šéf volebnej strany po odhalení novej stratégie.

Obmedzenia uložené po počiatočnej vlne utečencov v roku 2015 viedli k tomu, že do roku 2015 prídu do Švédska menej ako 30 000 ľudí a v roku 2017 dokonca ešte menšie.

 

Zdroj: https://www.rt.com/news/424590-sweden-immigration-issue-election/