Lavrov rokoval vo Washingtone s Trumpom a Tillersonom
Zo zahraničia

Lavrov rokoval vo Washingtone s Trumpom a Tillersonom

Na trojdňovú návštevu Spojených štátov pricestoval 9. mája ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. V Bielom dome ho 10. mája privítal americký prezident Donald Trump, ktorý po vzájomnej diskusii s Lavrovom povedal, že stretnutie bolo “veľmi dobré”. Predmetom ich rozhovoru bola okrem iných tém, aj súčasná situácia v Sýrii.

Šéf ruskej diplomacie uviedol, že Rusko a Spojené štáty by mali spoločne hľadať spôsob, ako riešiť medzinárodné problémy, napriek ťažkostiam v ich vzájomných vzťahoch. 

Obaja politici zopakovali záväzok svojich krajín ukončiť vojnu v Sýrii. Americký prezident povedal, že všetci pracujú na ukončení “hrozného zabíjania” v tejto krajine. Biely dom po stretnutí vyhlásil, že “prezident Trump zdôraznil potrebu, aby Rusko Asadov režim a Irán udržiavalo na uzde”. Témou rozhovoru bol aj ukrajinský konflikt.

Úrad prezidenta vyhlásil, že americký prezident “zdôraznil svoju túžbu, vybudovať lepší vzťah medzi Spojenými štátmi a Ruskom.

Sergej Lavrov sa rovnako stretol aj so svojím americkým partnerom Rexom Tillersonom. Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov uviedlo, že obaja ministri v súvislosti s Ukrajinou znovu zopakovali potrebu pokroku pri plnení mierových dohôd z Minska. Diplomati diskutovali o sýrskej kríze a riešení tohto konfliktu. Vyjadrili potrebu politického procesu pod vedením OSN.

Minister zahraničia Ruskej federácie povedal, že rokovanie medzi zástupcami oboch ministerstiev budú, napriek provokáciám, ktoré boli umelo zasadené do ich vzájomných vzťahov, pokračovať. Protiruské sankcie, podľa Lavrova, neboli predmetom rozhovoru.

“To nie je náš problém. Ide sa o jednostranný akt, ktorý sa proti nám vykonal,” vysvetlil.

Novinárom tiež povedal, že administratíva predošlého amerického prezidenta Baracka  Obamu sa zo všetkých síl” snažila podkopávať vzťahy USA s Ruskom, v dôsledku čoho teraz obe krajiny začínajú na nízkej úrovni.

Na otázku ohľadne situácie v Afganistane, ruský minister poprel obvinenia, že Rusko poskytuje zbrane militantom z Talibanu.

Foto zdroj: https://english.almanar.com.lb/248796

(tom)

11. mája 2017
Kalendár
november 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« okt    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Počasie
img
O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt