Londýn cenzuroval správu, ktorá hovorila o zabíjaní nevinných ľudí bezpilotnými lietadlami

Britské ministerstvo obrany sa pokúsilo cenzurovať dokument, ktorý dokazuje, že prostredníctvom dronov armáda usmrtila ľudí, ktorí sa nachádzali mimo zón ozbrojených konfliktov.

Ministerstvo zo správy pod názvom „Spoločná doktrína“, ktorá bola zverejnená v septembri roku 2017, odstránilo pasáž o používaní dronov. Rezort obrany v dokumente potvrdil, že kritici vyjadrujú obavy z legálnosti využívania bezpilotných lietadiel a ich možného zneužitia.

V tejto súvislosti ministerstvo priznalo, že sa zameriava na ľudí mimo vojnových zón. Uviedlo tiež, že argumenty proti dronom „môžu vyplývať z nedávnej britskej praxe zamerať sa na podozrivých teroristov mimo územie ozbrojeného konfliktu z dôvodu práva štátu na svoju sebaobranu“.

Táto konkrétna pasáž však chýbala v aktualizovanej doktríne, ktorú rezort koncom minulého roka zverejnil. Hovorca škótskej národnej strany (SNP) Stewart McDonald napísal v decembri ministerstvu obrany v tejto záležitosti list.

Minister obrany Marc Lancaster mu vo svojej odpovedi uviedol, že údaje zverejnené v septembri obsahovali chybné informácie. Tvrdí, že pôvodná správa „zavádzala“ tým, že v nej bola zmienená možnosť využívania bezpilotných lietadiel v oblasti, ktoré sa nachádzajú mimo ozbrojeného konfliktu.

Riaditeľka ľudskoprávnej organizácie Reprieve povedala, že vláda pôsobí v tomto smere chaoticky. „Máme k dispozícii oficiálny dokument, ktorý potvrdzuje toto zabíjanie ľudí. Teraz minister tvrdí, že tento materiál zavádzal. Verejnosť má právo oboznámiť sa s vládnou politikou, pokiaľ ide o smrtiace útoky v našom mene,“ povedala Jen Gibsonová.

Uniknuté informácie hovoria o tom, že počas americkej operácie v Afganistane 9 z 10 zabitých ľudí nebolo pôvodným terčom útoku. Dokedy bude ešte toto šialenstvo pokračovať?

Foto zdroj: https://www.sott.net/article/301749-US-Drones-Attack-Syrias-Military-Disguised-as-an-Airstrike-against-ISIS

(tom)