Maďari budú diskutovať o novom antisorosovskom zákone

Maďarsko prichádza s novou legislatívou, ktorá je zameraná na obmedzenie prisťahovalectva, ktoré ovplyvňujú aj mimovládne organizácie financované zo zahraničia. Zákon nazývaný aj ako „Stop Sorosovi“ odkazuje na americko-maďarského miliardára Georgea Sorosa. Ten je spolu so svojimi mimovládkami známym podporovateľom prílivu utečencov do Európy.

Návrh zákona predstavili 17. januára po rokovaní maďarského vládneho kabinetu minister vnútra Sándor Pinter a hovorca vlády Zoltán Kovács.

V dokumente sa píše, že všetky mimovládne organizácie, ktoré podporujú nelegálne prisťahovalectvo sa budú musieť zaregistrovať a predložiť údaje o svojej činnosti. Ďalším opatrením legislatívneho návrhu je daň 25 percent pre všetky mimovládky dostávajúce peniaze zo zahraničia. Tretím bodom návrhu je, že cudzincom a maďarským aktivistom, ktorí podporujú nelegálnu migráciu by mala byť v prípade nutnosti zamedzená možnosť zdržiavať sa v blízkosti hraníc.

„Ak sa zistí, že Soros vykonáva takúto činnosť, organizovaním nelegálneho prisťahovalectva, pravidlá sa budú vzťahovať na neho,“ uviedol Kovács, čo vyvolalo špekulácie, že nový zákon môže Sorosovi zabrániť jeho vstupu na územie štátu.

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána je v dlhodobom spore s americkým miliardárom a finančným špekulantom za jeho hlasnú podporu prisťahovalectvu do Európskej únie. Soros chce podľa jeho názoru podkopať európske hodnoty a európsku identitu zaplavením kontinentu miliónmi prisťahovalcov predovšetkým z moslimských štátov.

V decembri minulého roku Orbán vyhlásil, že Soros plánuje šírením propagandy prostredníctvom svojej siete mimovládnych organizácií zasahovať do tohtoročných maďarských parlamentných volieb.

K začatiu trestného stíhania Georgea Sorosa však zo strany štátnych orgánov zatiaľ nedošlo. Maďarská polícia minulý mesiac vyhlásila, že jeho proimigračná kampaň zákon neporušuje.

Premiér Orbán s odvolaním sa na správu spravodajskej služby obvinil Sorosa z toho, že svoje mimovládne organizácie využíva na podporu opozičných skupín, ktoré kritizujú prisťahovaleckú politiku vlády v Budapešti.

Foto zdroj: http://www.capitolhilloutsider.com/europe-movement-aims-stop-george-soros/

(tom)