Merkelová si pred samitom G20 vzala na mušku americkú politiku

Merkelová si pred samitom G20 vzala na mušku americkú politiku

Nemecká kancelárka Angela Merkelová tvrdí, že Berlín sa už nemôže spoliehať na USA, pokiaľ ide o OSN, Stredný východ alebo európsku bezpečnosť. Jej pripomienky predchádzali plánovanému stretnutiu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v rámci samitu G20, ktorý sa koná v nemeckom Hamburgu 7. a 8. júla.

Merkelová sa už v máji tohto roku vyjadrila, že Európa potrebuje vziať svoj osud do vlastných rúk s tým, že “časy keď sme boli závislí od ostatných, sú na odchode”. Národné noviny k tejto téme písali tu: http://narodnenoviny.sk/merkelova-casy-zavislosti-na-inych-su-prec/

Keď sa jej opýtal nemecký týždenník Die Zeit, či by sa aj dnes vyjadrila týmito slovami, odpovedala Merkelová kladne.

“Áno, presne tak. Táto otázka je otvorená v súvislosti s tým, či sa v budúcnosti máme aj naďalej spoliehať na Spojené štáty a neinvestovať radšej viac v rámci OSN do politiky na Blízkom východe, do európskej bezpečnostnej politiky alebo do mierových misií v Afrike,” vysvetlila šéfka nemeckého vládneho kabinetu.

Ďalej uviedla, že Trumpova vláda berie globalizáciu ako proces, ktorý môže viesť k tomu, že na scéne budú viacerí víťazi.

“Keď sa pozrieme na možnosti spolupráce, z ktorej by mohol mať prospech každý, globalizácia je vnímaná americkou administratívou ako proces, kde nie je konečný výstup víťaz-víťaz, ale skôr o víťazoch a porazených,” uviedla kancelárka v rozhovore pre Die Zeit.

Merkelová tiež spomenula pripomienku Trumpovho poradcu pre bezpečnosť, ktorý povedal, že svet je arénou, nie globálnou komunitou s tým, že takéto vyhlásenia odporujú jej názorom. Nemecko podľa nej chce, aby z hospodárskeho pokroku profitovali všetci, nielen niekoľkí.

V súvislosti s otázkami ohľadne Európy, vyhlásila, že návrhy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o vytvorení akejsi hospodárskej vlády v rámci eurozóny, alebo vytvorení pozície európskeho ministra financií sú “dve veľmi dôležité myšlienky”…

 

Foto zdroj: http://theliveonline.com/miley-cyrus-malibu/

(tom)