Merkelová si pred samitom G20 vzala na mušku americkú politiku

Nemecká kancelárka Angela Merkelová tvrdí, že Berlín sa už nemôže spoliehať na USA, pokiaľ ide o OSN, Stredný východ alebo európsku bezpečnosť. Jej pripomienky predchádzali plánovanému stretnutiu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v rámci samitu G20, ktorý sa koná v nemeckom Hamburgu 7. a 8. júla.

Merkelová sa už v máji tohto roku vyjadrila, že Európa potrebuje vziať svoj osud do vlastných rúk s tým, že “časy keď sme boli závislí od ostatných, sú na odchode”. Národné noviny k tejto téme písali tu: http://narodnenoviny.sk/merkelova-casy-zavislosti-na-inych-su-prec/

Keď sa jej opýtal nemecký týždenník Die Zeit, či by sa aj dnes vyjadrila týmito slovami, odpovedala Merkelová kladne.

“Áno, presne tak. Táto otázka je otvorená v súvislosti s tým, či sa v budúcnosti máme aj naďalej spoliehať na Spojené štáty a neinvestovať radšej viac v rámci OSN do politiky na Blízkom východe, do európskej bezpečnostnej politiky alebo do mierových misií v Afrike,” vysvetlila šéfka nemeckého vládneho kabinetu.

Ďalej uviedla, že Trumpova vláda berie globalizáciu ako proces, ktorý môže viesť k tomu, že na scéne budú viacerí víťazi.

“Keď sa pozrieme na možnosti spolupráce, z ktorej by mohol mať prospech každý, globalizácia je vnímaná americkou administratívou ako proces, kde nie je konečný výstup víťaz-víťaz, ale skôr o víťazoch a porazených,” uviedla kancelárka v rozhovore pre Die Zeit.

Merkelová tiež spomenula pripomienku Trumpovho poradcu pre bezpečnosť, ktorý povedal, že svet je arénou, nie globálnou komunitou s tým, že takéto vyhlásenia odporujú jej názorom. Nemecko podľa nej chce, aby z hospodárskeho pokroku profitovali všetci, nielen niekoľkí.

V súvislosti s otázkami ohľadne Európy, vyhlásila, že návrhy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o vytvorení akejsi hospodárskej vlády v rámci eurozóny, alebo vytvorení pozície európskeho ministra financií sú “dve veľmi dôležité myšlienky”…

 

Foto zdroj: http://theliveonline.com/miley-cyrus-malibu/

(tom)