Merkelovej popularita v Nemecku poklesla o 10 percent

Merkelovej popularita v Nemecku poklesla o 10 percent

Popularita nemeckej kancelárky a šéfky Kresťansko-demokratickej únie (CDU) Angely Merkelovej klesla v auguste v porovnaní s júlom o 10-percent. Šesť týždňov pred septembrovými parlamentnými voľbami tak dosahuje 59-percent.

Prieskum uskutočnený inštitútom Infratest dimap pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ARD a denník Die Welt ukázal, že počet respondentov, ktorí boli “spokojní” alebo “veľmi spokojní” s Merkelovej politikou, poklesol v porovnaní s júlovými 69-percentami vo významnej miere.

Obľúbenosť nemeckej vlády sa medzitým znížila o 7 bodov na súčasných 45 percent. Počet nespokojných ľudí s vládnou politikou sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom (9 percent) zvýšil o 6 percentuálnych bodov.

Merkelovej volebný súper – šéf nemeckých Sociálnych demokratov (SPD) Martin Schulz v rámci augustového prieskumu klesol o 4-percentá a jeho obľúbenosť u nemeckých voličov tak dosahuje 33 percent.

Prieskum ukázal, že aj napriek vysokej popularite je Merkelová v súčasnosti až tretím nemeckým politikom, ktorému vyjadrujú sympatie občania krajiny. Najvyššej dôvere sa momentálne teší minister financií Wolfgang Schaeuble so 64-percentami, za ktorým nasleduje minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel, ktorému sympatie vyjadruje 63-percent nemeckých obyvateľov.

Popularita ministra vnútra Thomasa de Maiziera dosiahla v auguste 50-percent. Prvú päťku najobľúbenejších nemeckých politikov uzatvára predseda bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) Horsta Seehoferu so 40-percentami.

Predseda opozičnej liberálnej strany Slobodní demokrati (FDP) mal v prieskume Infratest dimap 39-percent.

Aliancia Kresťansko-demokratickej CDU s kresťansko-sociálnou CSU je v súčasnosti najpopulárnejšou parlamentnou stranou, ktorej svoju dôveru vyjadruje 39-percent voličov. Koaličná SPD mala v augustovom prieskume 24-percent, zatiaľ čo Slobodní demokrati (FDP) a Alternatíva pre Nemecko (AfD) dosiahli v ankete 8-percentnú popularitu. Strane Ľavice (Die Linke) vyjadrilo sympatie 9-percent respondentov.

Voľby v Spolkovej republike Nemecko sa majú uskutočniť 24. septembra.

Foto zdroj: https://www.cas.sk/clanok/565590/merkelovej-sa-spytali-co-si-najviac-vazi-na-manzelovi-ta-odpoved-musela-zaskocit-aj-jeho/

(tom)