Merkelovú znepokojujú mediálne šumy z rokovaní  o Brexite

Merkelovú znepokojujú mediálne šumy z rokovaní o Brexite

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa obáva toho, že únik informácii o negociáciach medzi EÚ a Veľkou Britániou o Brexite, môže spôsobiť zlyhanie vzájomných rokovaní. Merkelová sa údajne domnieva, že prispieť k tomu by mohla spôsobiť aj vláda britskej premiérky Theresy Mayove. Vládna Konzervatívna strana je totiž nejednotná, čo robí jej kabinet veľmi krehkým.

Podľa britského denníka The Times šéfka nemeckej vlády “zúrila”, keď sa v nemeckej tlači objavili informácie, že Theresa Mayová “prosila” predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera o pomoc pri rokovaniach. Nemenovaný zdroj pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) povedal, že po minulotýždňovom stretnutí Juncker o Mayovej vyhlásil, že premiérka bola “úzkostlivá, zúfalá a skľúčená”.

Svojim poradcom sa tiež údajne zmienil, že britská predsedníčka vlády sa usiluje o kontrolu vo svojej strane a poznamenal, že “na pohľad vyzerá, že je nevyspatá”. Šéf Eurokomisie však tieto informácie poprel.

“Nič z toho nie je pravda. Mal som s Theresou Mayovou vynikajúcu pracovnú večeru. Bola v dobrej kondícii, nebola unavená, bojovala ako jej káže povinnosť, takže z môjho pohľadu bolo všetko v poriadku,” vysvetlil Juncker.

Angela Merkelová je však údajne nahnevaná nielen na britských Konzervatívcov kvôli ich taktike v rokovaniach o Brexite, ale znepokojená je aj únikmi senzitívnych informácií v rámci rozhovorov. Jej obavy spočívajú v tom, že ak by Mayová vo svojej funkcii skončila, jej nasledovník by doterajšie rokovania mohol viesť do slepej uličky.

Dôvodom je súčasná rozdrobená situácia v britskej Konzervatívnej strane. Zástancovia Brexitu, ale aj jeho odporcovia svoju líderku v poslednej dobe často kritizujú. Ozývajú sa hlasy, že na jej poste by ju mal nahradiť súčasný minister zahraničných vecí Boris Johnson.

Šéf diplomacie Spojeného kráľovstva patrí ku konzervatívnemu krídlu v strane, ktoré podporuje Brexit.

Foto zdroj: https://inews.co.uk/essentials/news/politics/angela-merkel-donald-tusk-add-theresa-mays-brexit-woes/

(tom)