Michaela Pavleová z Trenčína má v šestnástich rokoch sedem zlatých medailí
Šport

Michaela Pavleová (2001), 16-ročná študentka obchodnej akadémie z Trenčína, členka klubu Fitness Gabrhel Trenčín,  sa začala venovať fitness súťažne iba tento rok a už má na svojom konte sedem zlatých medailí. Zaradila sa ku svetovej špičke. Kedysi cvičila sedem rokov detské fitness, „naverbovala“ ju učiteľka v škôlke. Potom „si odbehla“ na necelé štyri roky k atletike. V roku 2014 si v behu na 150 m vybojovala slovenský titul. Okrem šprintu inklinovala aj ku skoku do diaľky a výšky.

Napokon sa vrátila k fitness. V prvej súťažnej sezóne, ktorou bol Mozolani Cup v Žiline v roku 2016, obsadila 4. miesto v ženskej kategórii, dvakrát bola tretia v detskom fitness a druhá na Veľkej cene Dubnice. Veľkú zásluhu na jej úspechoch má nepochybne jej trénerka Mariana Holubová. Trenčiansky fitness klub patrí momentálne k najlepším na svete. Za tento rok získal až 16 medailí vo svetových súťažiach. V detskom fitness získala ako osemročná titul majsterky Slovenska.

Jej najväčšími úspechmi vo fitness sú tituly majsterka Slovenska medzi juniorkami a ženami 2017, majsterka Európy medzi juniorkami 2017, majsterka Európy medzi ženami 2017 do výšky 163 cm. V oboch kategóriách sa stala absolútnou víťazkou.

Čo znamená fitness? Je to šport, pri ktorom musí športovkyňa vyzerať výborne, teda mať vypracované a vyrysované svalstvo, takzvané pózovanie a predviesť voľnú zostavu. Tou je náročné akrobaticko-gymnastické predstavenie, pri ktorom je dôležitá originalita a zaradenie čo najväčšieho počtu fitness prvkov, ktorými súťažiaca predvádza vypracovanosť jednotlivých partií tela.

Je to cvičenie pripravenej zostavy s tanečnými prvkami prenesenými do komplikovaných stojok na ruke či rukách, premetov a iných prvkov gymnastiky. Pritom sa súťažiaca musí usmievať a dôležitý je aj očný kontakt adresovaný porote a divákom, takže je nutné popracovať aj na mimike a celkovom výraze tváre.

Oproti fitness body a fitness bikiny je fitness najťažšou disciplínou spomedzi týchto troch. Fitness body je pre tie „bez gymnastických skúseností“, dôraz sa kladie na športový výzor, symetriu a celkovú postavu, ale bez voľnej zostavy.  Fitness bikiny niektorí nazývajú aj fitnes modelingom, lebo súťažiace nemusia byť také vyrysované, ich svalstvo je jemnejšie a skôr ide o ženskú krásu podporenú cvičením.

K úspechom si môže tento rok pripísať prvé miesto na Majstrovstvách sveta vo fitness, ktoré sa konali vo francúzskom Biarritzi, kde táto stredoškoláčka zahviezdila a odniesla si zlato v kategórii do 163 cm. Michaela Pavleová po úspechoch získala ďalšiu motiváciu na trénovanie. Po vysokom titule majsterky sveta si je vedomá, že teraz bude na ňu vyvíjaný väčší tlak a bude musieť tvrdo obhajovať svoje vysoké umiestnenie, s ktorým vraj ani nepočítala.

Jej cieľom bolo dostať sa aspoň do finále. Sama hovorí, že cvičenie ju baví, oproti detskému fitness sú prípravy náročnejšie (diéta, tréningy, zostava), ale i tak sa chce tomuto športu venovať čo najdlhšie a zlepšovať sa aj naďalej.