Možnosť na pekný víkend v regióne umožní vláčik s názvom RAJECKÁ ANČA

V časoch dávno minulých boli pre mnohých dospelých ale predovšetkým pre deti, jedným z najväčších „kúziel“ a zdrojom hier i vlaky. Tieto kovové kolosy, hrdo a hlasno brázdiace dovtedy nevídanou rýchlosťou krajinu, sa vo svete stali súčasťou literárnej, filmovej a umeleckej tvorby. Inak tomu nebolo ani u nás a hoci už pomenej, dodnes sú práve vlaky srdcovou záležitosťou mnohých nadšencov, zberateľov, modelárov, veteránov a mládeže.

Dnes poznáme aj (už mimo Slovenska, vlaky ako zo sci-fi filmov) pohybujúce sa veľkou rýchlosťou aj vyše 200-300 km/h a pripomínajúce skôr lietadlá. Avšak stále sa nájdu i staršie kusy, ktoré za dlhé roky poctivej služby vozili ľudí aj náklad pri ich každodenných cestách po hrkotajúcich koľajach.

Takým je aj historický motorový vláčik M 131.1443 „Hurvínek“, ktorým sa môžete previesť počas soboty a nedele (7. a 8. októbra), na trati Žilina – Rajec. Zaujímavá a dobrodružná jazda je súčasťou plánovanej akcie Považského múzea v Žiline, ktoré oslavuje tento rok okrúhle 75. narodeniny. Pri tejto príležitosti otvára vo svojom Múzeu dopravy v Rajeckých Tepliciach rozšírenú expozíciu, ktorú doplní víkendová zábava v podobe Rajeckej Anče.

Ukážka podobného modelu vlaku je na:

https://www.youtube.com/watch?v=Jogw1rKbQpU

Železničná trať spájajúca Žilinu so starobylým mestečkom Rajec, oslávi tento rok úctyhodných 118 rokov nepretržitej prevádzky. Počas nej sa v Rajeckej doline udialo plné priehrštie všakovakých udalostí a príbehov. Tie si budete môcť vypočuť práve pri jazde v súprave „Hurvínka“.

Tento rok bude súprava tvorená troma vozidlami: M131.1443, Blm a M810.0160. Cestovný poriadok zvláštnych vlakov nájdete aj na každej stanici či zastávke na trati Žilina – Rajec a vo vestibuloch železničných staníc Kysucké Nové Mesto, Považská Bystrica a Trenčianska Teplá.

Počas oboch víkendových dní budú môcť návštevníci zažiť aj jazdu historickým autobusom do okolia Rajeckých Teplíc. Iste bude zaujímavé aj predvádzanie jazdy na historických motocykloch a bicykli, pre záujemcov budú pripravené aj tvorivé dielne.

Zdroj foto: http://www.rajec.info/files/8204-img00010.jpg 

(ill)