Nemci začnú posielať utečencov do Grécka

Nemci začnú posielať utečencov do Grécka

Nemecko začne vracať žiadateľov o azyl do Grécka. Tento krok nadväzuje na ukončenie päťročného pozastavenie azylových pravidiel Európskej únie. “Z viacerých štátov EÚ je vyvíjaný tlak na obnovenie návrátenia,” povedal grécky minister pre migráciu Yiannis Mouzalas pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ARD. Dodal, že rozumie niektorým vládam v Európskej únii, ktoré “chcú svojim voličom ukázať výsledky”.

Minister tiež uviedol, že grécke orgány v tejto súvislosti prijali 392 žiadostí a zároveň schválili návrat “malého počtu” žiadateľov o azyl z Nemecka a niektorých ďalších štátov EÚ.

Súdny dvor Euróspkej únie (ECJ) v roku 2011 rozhodol, že podmienky pre žiadateľov o azyl v Grécku sú neprijateľné, z čoho vyplýva, že iné krajiny ich nemôžu posielať naspäť.

V decembri minulého roka Európska komisia (EK) však odporučila, aby štáty EÚ obnovili takzvané Dublinské nariadenia a postupne obnovili transfer migrantov do Grécka, ktorí na kontinent prišli od 15. marca 2017.

Dublinské nariadenie z roku 2013 hovorí o tom, že zodpovednosť za posúdenie žiadosti nesie v prvom rade členský štát Európskej únie, ktorý zohral najväčšiu úlohu pri vstupe žiadateľa do eurobloku. Kritéria posúdenia žiadostí sa týkajú od rodinných záležitostí až po otázku, či žiadateľ vstúpil na územie Únie nelegálne alebo legálne.

Ako uviedol spravodajský portál RT, niektoré štáty EÚ už požiadali o povolenie Atén vrátiť utečencov naspäť, avšak podľa gréckych predstaviteľov od marca do krajiny nebol presunutý ani jeden.

Hovorkyňa Európskej komisie Tove Ernstová 8. augusta vyhlásila, že “Grécko musí najprv garantovať, že v rámci príjimania vytvorí primerané podmienky”. Tie sa podľa jej vyjadrenia od minulého roka výrazne zlepšili, a preto Komisia odporučila postupné obnovenie transferov. Toto odporúčanie však pre štáty Európskej únie nie je záväzné.

Možnosť návratu do Grécka sa vzťahuje na tých žiadateľov o azyl, ktorí od polovice marca 2017 prišli do Nemecka a ďalších štátov EÚ.

 

Foto zdroj: https://svet.sme.sk/c/8039183/hotspot-na-lesbose-v-grecku-otvorili-prve-registracne-centrum-pre-utecencov.html

(tom)

 

Prosim o foto. Dakujem