Nemecký súd umožnil dvom mestám zakázať dieselové autá

Dve znečistené nemecké mestá Stuttgart a Düsseldorf môžu odteraz zakázať používanie starších dieselových automobilov. Rozhodol o tom v utorok lipský spolkový správny súd.

Prípad predložili environmentálne skupiny ClientEarth a Deutsche Umwelthilfe, podľa ktorých zákazy boli potrebné po tom, ako boli minulý rok v 70 nemeckých mestách zaznamenané prekročené limity oxidov dusíka.

Právny zástupca organizácie ClientEarth uviedol, že rozhodnutie bude mať obrovský dopad na zdravie nemeckých občanov. Ugo Taddei očakáva, že verdikt súdu bude mať v krajine domino efekt, v rámci ktorého prídu na rad ďalšie súdne spory.

„Uplatnenie dopravných obmedzení na najviac znečisťujúce vozidlá je najrýchlejší a najefektívnejší spôsob ochrany ľudí pred škodlivým znečistením ovzdušia,“ dodal Taddei.

Vláda v Berlíne a nemecký automobilový priemysel sa proti zákazu postavili. Dôvodom je fakt, že reštrikcie budú mať dopad na majiteľov približne 12 miliónov vozidiel na najväčšom európskom trhu s automobilmi. Štatistiky hovoria, že podiel dieselových automobilov na nemeckom trhu predstavoval v roku 2015 48 percent. V roku 2016 to bolo už o 9 percent menej.

Približne 70 nemeckých miest vrátane Mníchova a Kolína zaznamenalo v roku 2017 priemerné úrovne oxidu dusíka nad prahovými hodnotami EÚ. Znečistenie pochádzajúce z dieselových motorov je považované za vážne riziko pre zdravie verejnosti. V roku 2015 malo v Európe za následok 72 tisíc predčasných úmrtí.

Regulácia dopravy na základe typu motora sa týka aj Slovenska. Viacero našich miest taktiež uvažuje o zákaze vjazdu starším dieselovým autám.

Foto zdroj: http://www.dailymail.co.uk/news/article-5422867/Millions-diesel-cars-BANNED-German-cities.html

(tom)