Normalizácia vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom je v záujme Európy
Zo zahraničia

Normalizácia vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom je v záujme Európy

Zlepšenie vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom by malo byť v prvom rade v záujme Európy, nakoľko spoločné úsilie oboch štátov zohráva kľúčovú úlohu v snahe zastaviť šírenie jadrových zbraní, ako aj pri riešení konfliktu na Kórejskom polostrove. Vyhlásil to nemecký nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel.

Zdôraznil tiež, že výhody zo zhoršenia vzťahov medzi oboma svetovými mocnosťami by mohli využiť iné štáty. To je podľa neho dôvod, prečo by malo byť európskym záujmom vzájomné zblíženie Moskvy a Washingtonu.

Minister Gabriel, ktorý pri viacerých príležitostiach vyzval k zmierneniu napätia medzi Ruskom a Západom, povedal, že iba USA a Ruská federácia s podporou Číny dokážu zastaviť šírenie jadrových zbraní.

Politik pripomenul, že Severná Kórea je jedným z hlavných zdrojov problémov v oblasti nešírenia jadrových zbraní. Z toho dôvodu by sa podľa neho nemala stať jadrovou veľmocou. Šéf nemeckej diplomacie však zároveň priznal, že tvrdý prístup voči Pchjongjangu môže zo sebou priniesť nepredvídateľné následky.

Rusko v súvislosti s vojenskými cvičeniami americkej armády a jej spojencov v blízkosti Kórejského polostrova už pred tým vyzvalo na vyvážený prístup pri riešení severokórejskej otázky. Moskva tiež varovala pred ďalšími neuváženými krokmi. V decembri ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že nikto so zdravým rozumom nebude chcieť vyvolať vojnu na Kórejskom polostrove. Na jeho slová nadviazal aj šéf bezpečnostnej rady Ruskej federácie – Nikolaj Patrušev, ktorý vyhlásil, že rozpútanie vojny bude mať okrem humanitárnej krízy za následok aj množstvo životov v radoch amerických vojakov.

V apríli minulého roku zverejnil Inštitút OSN pre výskum v oblasti odzbrojenia (UNIDIR) štúdiu, v ktorej upozornil na skutočnosť, že viac ako 15 000 jadrových zbraní má deväť štátov (USA, Rusko, Čína, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, India, Pakistan, Severná Kórea a Izrael). UNIDIR pri tejto príležitosti varoval pred možnosťou vypuknutia veľkej katastrofy, kedže súčasné vzťahy medzi USA a Ruskom ohrozujú globálnu bezpečnosť. Je však evidentné, že americkému vojensko-priemyselnému komplexu a tzv. temnému štátu vo Washingtone napätie vo svete vyhovuje…

Foto zdroj: https://america.cgtn.com/timeline-us-eu-sanctions-against-russia

(tom)

3. januára 2018
Kalendár
január 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Počasie

img

O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt

Národné noviny