Osýpky v Bratislave neustupujú, nahlásili šiesty prípad

Regionálny úrad verejného zdravotníctva zaznamenal už šiesty prípad ochorenia na osýpky. Doteraz postihli troch mužov a tri ženy. Vo všetkých šiestich prípadoch boli zabezpečené protiepidemiologické opatrenia. Päť pacientov je už doma, šiesty, 55-ročný muž, zostáva ešte v nemocnici.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia a rýchlo sa šíria vzduchom. Ich závažnosť spočíva najmú v komplikáciách ako zápal pľúc, priedušiek, uší ale i centrálneho nervového systému. Začína sa nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. Zvyšuje sa teplota a spoznať ich môžeme podľa charakteristických vyrážok – žltobielych škvŕn s červeným okrajom. Inkubačná doba od nakazenia po prvé príznaky je približne desať dní. Komplikované prípady sa môžu končiť aj smrťou. Rodičia, ktorí nedalo svoje deti zaočkovať by tak mali urobiť čo najskôr.

Epidémie osýpok v Európe pokračujú. Riziko šírenia a prenosu existuje v oblastiach s nezaočkovanou, nedostatočne očkovanou populáciou, či populáciou, ktorá osýpky neprekonala. Podľa posledných informácií ochorelo v juhošvédskom Goteborgu na osýpky najmenej dvadsaťdva mužov a žien. Nakazili sa zrejme v priestoroch univerzitnej nemocnice vrátane čakární.

(iri)

Foto zdroj: https://globalgenes.org/raredaily/moreo-enters-licensing-deal-with-az-for-rare-lung-disease-drug/-